Az erdei szalonka farktollánál nincs fehérebb fehér a madárvilágban
A madár nappal szinte teljesen beleolvad környezetébe, az aljnövényzetbe barnásvörös tollaival, ám a párjukat kereső hímek szürkületkor mutogatott farktollainál nincs ragyogóbb fehér.
Az erdei szalonka (Scolopax rusticola) farktollainak vége rendkívüli fényvisszaverő képességű hófehér, ám ezt csak repüléskor, alulról lehet látni, vagy akkor, ha a hímek násztáncuk során legyezőszerűen széttárják a farktollaikat. Mivel e násztáncra alkonyati fényviszonyokban kerül sor, a madár számára különösen fontos, hogy látható legyen a csekély fény ellenére is. Egy nemzetközi kutatócsoport egészen pontosan megmérte, a fény mekkora részét képes visszaverni a szalonka fehér farktolla, számolt be a Science.
A mérésekből kiderült, hogy a szalonka fehér tollvégei a fény 55 százalékát visszaverik, ez pedig messze több, mint bármilyen más madáré! A különleges tulajdonságot a toll mikroszerkezete adja: a toll mikroszkopikus szálacskái a zsalugáterek, redőnyök egymásra simuló párhuzamos lamelláihoz hasonlóan helyezkednek el, amint azt az elektronmikroszkópos vizsgálatok feltárták. E szerkezet megnöveli a tollak felületét, ennek köszönhető az extra fényvisszaverő képesség.