Telelő vízimadarak a Balatonon
Pár esztendeje a hőmérő higanyszála napokon keresztül a nulla Celsius-fok alatt maradt, ennek következtében befagytak hazai álló vizeink. A Balaton tavának széleit is cégpáncél borította, kivéve a Tihany és Szántód közötti szakaszt, ahol közlekedik a komp.
A Magyarországon telelő vízimadarak több százas tömege koncentrálódott erre a részre. A madarászok örültek neki, hiszen eddig a hatalmas vízfelületen eloszlott a nagy madártömeg, azonban ekkor a ritkaságokat könnyű volt észrevenni. A legnagyobb számban a kercerécék (Bucephala clangula) képviseltetik magukat a Tihanyi-szorosnál. Feltűnően nagyfejű récefaj, a zöldes fényű fején a csőr mögött egy fehér foltot visel. Európa északi részein költ a tavak és folyók erdős partján, a tűlevelű és elegyes állományok átmeneti zónájában.
Ritka madárfaj is megjelent, a jegesréce (Clangula hyemalis) két példánya megtalálható volt a csapatban. Kis termetű récefaj, a tőkés récénél jóval kisebb. A feje piszkosfehér, világosszürke pofafoltot visel. Hazánkban leggyakrabban a tojókat is fiatalokat lehet megfigyelni. Költőterületei Grönlandon, Spitzbergákon és Izlandon találhatók. Az édesvizű, tiszta és mély tavak közelében fészkel egészen a jéghatárig.
Az itt közlekedő komp nem zavarja a madarakat, szárnyra kelnek, ha közeledik hozzájuk a jármű, majd kisvártatva ismét a jeges vízen folytatják megszokott táplálkozásukat. A tengeri récéknek a nagy mennyiségben fellelhető vándorkagyló a fő táplálékuk, ezért is ragaszkodnak e helyhez.
Magyarországon fokozottan védett madárfaj, a természetvédelmi értéke 250 000 forint.