Mi is az elefántok valós értéke?
Számos pozitív tulajdonságukra nem figyelünk oda, amikor a védelmükről esik szó.
Angol és dél-afrikai egyetemek együttműködésében készült az a kutatás, amelyről a Portsmouthi Egyetem híre számolt be. A kutatás szerint a környezetvédelmi, állatvédelmi stratégiákban gyakran csak a gazdasági és ökológiai hasznot tekintik fontosnak, az emberek számára sokat jelentő spirituálist vagy az erkölcsit nem.
Az elefántokat illetően az olyan anyagi előnyök, mint az ökoturizmus, a elefántcsontért zajló trófeavadászat, illetve az állat mint munkaerő szemben állnak az ökológiai, kulturális vagy épp spirituális jelentőségével. A kutatók a vizsgálatokban arra jutottak, hogy a sikertelen védelmi stratégiák abból adódnak, hogy nem vesznek minden szempontot figyelembe, jellemzően a helyi lakosság értékrendszerét nem látják át teljesen ezek megtervezésekor.
„Azért az elefántokat választottuk példaként a kutatásunkban, mert a védelmük különösen nehéz és vitákkal teli lehet” – mondta Antoinette van de Water, a dél-afrikai KwaZulu-Natali Egyetem kutatója. Elmagyarázta, nem arról van szó, hogy az állat ökológiai haszna nem fontos, hanem arról, hogy számtalan különböző értékrendbe kell belehelyezni a védendő állatokat a sikerek érdekében.
Példaként felhozták az elefántcsont mára mindenhol illegális kereskedelmét. A kutatók szerint, ha az anyagi haszon helyett sikerül valami olyan értéket társítani az elefántokhoz, amelyek segítik a helyi közösségek életét, azzal lehet igazán sikert elérni, s kiváltani az illegális tevékenységet. Ugyanez vonatkozik a védett, elefántoknak biztosítandó területekre is: rendkívül fontos volna figyelembe venni az ott élő emberek érdekeit is, ez vezethetne el a konfliktusmentes természetvédelemhez. A kutatók egy 90 pontból álló kritériumrendszert állítottak össze arról, hogy milyen szempontok alapján kellene gondolkodni. Nagyot lendítene például a természetvédelemben az erkölcsi értékek figyelembe vétele.
Az elefánt esetében a helyes döntésekért meg kell érteni, miért fontosak az elefántok az embereknek, miért fontosak csak úgy önmagukban, s miféle érdekek és értékek forognak kockán a védelmükkel kapcsolatosan. Ezt a megközelítést más élőlényekre, sőt, egész ökoszisztémákra is ki lehet vetíteni.
„Valójában arra van szükség, hogy megváltoztassuk a gondolkodást” – mondta el van de Water. A természetvédelmi törekvések gyakran árcédulákat tűznek az egyes fajokhoz, a kutatás azonban megmutatta, hogy sokszínű értékrenden és megközelítésen alapuló, hosszú távú kölcsönös előnyöket kiépítő rendszerre van szükség.