Színehagyottan
A statisztika szerint minden tízezredik állat albínónak születik (latinul albus azt jelenti: „fehér”). Bizonyos génekből egy vagy több mutáns példányt örököl szüleitől, emiatt egyáltalán nem vagy csak csekély mennyiségben képes előállítani a bőrének-szőrzetének színt adó festékanyagokat.
A természetben messzemenő következménye lehet annak, ha egy állat színehagyott, és így kirí a környezetéből. Amennyiben ragadozóról van szó, képtelen lesz álcázni magát, a kiszemelt préda óhatatlanul észreveszi, így lépten-nyomon felsül, nem jut táplálékhoz – és előbb-utóbb elpusztul. Fordítva is igaz: rejtőszínek híján a zsákmányállat nem tud beolvadni a háttérbe, a ragadozók egykettőre észreveszik és elkapják. Fajtársaival is nehéz az albínó állatnak; más, mint ők, gyanúsnak, ijesztőnek tűnik, így a többiek elkerülik, kiközösítik.
Emlőskörökben aránylag gyakoriak az albínók. A különlegesebbjéből akár igazi híresség is válhat: sztár lett a barcelonai állatkert fehér gorillája, Snowflake, akárcsak Pinky, a palackorrú delfin és Migaloo, a púpos bálna.
Ami az embert illeti, számos vadásznépnél volt szigorú szabály: albínó állatot nem szabad megölni, mert túl könnyű zsákmány, nem igazi ellenfél. Aki mégis erre vetemedik, átkozott lesz mindörökre.