Ezért repül kiválóan a kolibri
A kolibri, ez az Amerikában honos agilis apróság nemcsak előre, hanem oldalra és hátrafelé is tud repülni, lebegési képességének köszönhetően, most pedig az is kiderült, e képességére hogyan tett szert.
A Senckenberg Biodiverzitás-genomikai Kutatóintézet (LOEWE-TBG) számolt be a Science folyóiratban megjelent kutatási eredményről, amelyben sikerült kideríteni a kolibrik agilitásának titkát.
Lebegés közben a kolibri másodpercenként 80 szárnycsapással tartja magát a levegőben, jellegzetes zümmögő hangot adva, azonban ez a típusú repülés az állatvilág helyváltoztató módszerei közt a legnagyobb energiaigényű. Emiatt a kolibri anyagcseréje is elképesztő, s ebben is rekorderek a gerinces állatok körében ezek az apró madárkák. A kolibri élelme a virágok nagy cukortartalmú nektárja, amelyből a cukrot igen gyorsan felszívja szervezetük, rendkívül aktív enzimjei képesek ugyanolyan hatékonyan feldolgozni a fruktózt, mint a glükózt, szemben például velünk, emberekkel.
A kutatók most a hosszúfarkú remetekolibri (Phaethornis superciliosus) génjeit összehasonlították más kolibrik és 45 egyéb madár (pl. csirke, sas) génjeivel, hogy kiderítsék, miként is hasznosítja a kolibri izomzata ezt a tulajdonságot. Kiderült, hogy minden egyes kolibriből hiányzott egy olyan, izmokban lévő enzimet szabályozó FBP2 nevű gén, amelynek a fruktóz anyagcserében van szerepe. A vizsgálatok feltárták, hogy ez a gén már akkor „elveszett”, amikor a kolibrik a nektárfogyasztásra ráálltak, s amikor a lebegés képessége kialakult elődeikben, mintegy 30-48 millió évvel ezelőtt.
„A kísérleteinkkel kimutattuk, hogy ha FBP2 gént célzottan kikapcsoltuk az izomsejtekben, akkor hatékonyabbá vált a cukoranyagcsere” – mondta a kutatást vezető Dr. Ekaterina Osipova. Hozzátette, hogy a repülésért felelős izmokban, ahol ez a gén nem volt jelen, sokkal több volt az energiaellátást biztosító mitokondrium.
A kutatók szerint az FBP2 gén elvesztése volt az a kulcslépés a kolibrik evolúciójában, amellyel lehetővé vált a lebegve repülés, az ehhez szükséges nagy energiafelhasználás révén. A vizsgálatok néhány más, a cukoranyagcserében szerepet játszó gén megváltozását is azonosították, ezek is közrejátszhattak a madár sikeres alkalmazkodásához.