Rég nem látott madárra bukkantak MI segítségével
A mesterséges intelligencia (MI) az állatvilág kutatásában is hasznosnak bizonyult: egy évek óta nem hallott madár dalát azonosították a segítségével.
A Queenslandi Műszaki Egyetem számolt be arról a sikerről, amelyben a régióban 3 éve nem hallott keleti sörtésmadár (Dasyornis brachypterus) énekét vették fel és azonosították MI segítségével. A környezeti felmérések során rögzített hangfelvételeket az MI „hallgatta végig”, és ezekben azonosította a huszáros bajszú madárka énekét is.
Összesen 350 keleti sörtésmadár dalát találták meg így július és augusztus során, ez volt az első eset, hogy a madár jelenlétét igazolták, a 3 évvel korábbi kiterjedt bozóttüzeket követően. A kutatók elmondták, hogy a passzív hangfelmérések hatalmas lehetőséget rejtenek a biológiai sokféleség vizsgálatában, már persze a hangokat kiadó élőlények esetében. „Folyamatosan tudjuk rögzíteni a környezet hangjait, így pedig a rejtőzködő, ritka fajokat is megtaláljuk, mint amilyen a keleti sörtésmadár” – mondta el Susan Fuller, a kutatás egyik résztvevője. A kifejlesztett szoftverek segítségével aztán igen gyorsan végigellenőrizhetőek a felvételek, s kiderülhet ebből az, hogy milyen állatok élnek az adott területen.
Az ellenőrzés során a hangfelvételt képpé alakítják, majd az MI betanítása e kép alapján zajlik, ez esetben a keleti sörtésmadár hangjának képpé alakított változatára kellett rákeresnie az MI-nek, sikeresen. Mivel a kutatók számtalan hangfelvevőt helyeztek ki a vadonba, amelyek hatalmas adatmennyiséget rögzítenek, ezt élő ember nem volna képes végighallgatni. Emiatt is volt szükség a vizsgálat automatizálására. Jelenleg a most vizsgált faj mellett egy lantfarkúmadár, két béka és a koala hangját képes azonosítani az MI.
„A módszer egyre jobb, és a jövőben más fajok hangjának felismerését is rábízhatjuk majd” – tette hozzá Fuller. E módon talán sikerül elérni azokat a célokat, amelyeket világszerte kitűztek maguk elé a biológiai sokféleséget monitorozó szakemberek.