A fekete hattyú különösen fogékony a madárinfluenzára
A fekete hattyú (Cygnus atratus) Ausztráliában őshonos madár, amellyel díszállatként világszerte találkozhatunk.
Ausztráliát eddig elkerülték a madárinfluenza-járványok, köszönhetően a viszonylagos földrajzi elszigeteltségének. Azonban, amint azt a Queenslandi Egyetem szakemberei által vezetett új kutatás eredménye elárulta, az ott őshonos fekete hattyú, szemben a tőkés récékkel és a bütykös hattyúkkal, nagyon is fogékony erre a fertőzésre.
A kutatók most először tárták fel a fekete hattyú genomját, s ebből kiderült, a madárfajból hiányoznak az immunrendszert irányító egyes gének, amelyek révén, más vízimadarakhoz hasonlóan a vírusfertőzésekkel szemben védekezni tudna. A kutatók szerint ennek oka a faj elszigeteltsége lehet, hisz kórokozók híján nem volt, ami az immunrendszere fejlődését ösztönözte volna. A világ más részein díszmadárként élő fekete hattyúkról ismert, hogy valóban nagyon súlyosan érintik a madárinfluenza-járványok őket.
Dr. Kirsty Short, a Genom Biology folyóiratban publikált kutatás egyik résztvevője elmondta, a fekete hattyú, szemben például a tőkés récékkel, rendkívül érzékeny a nagy megbetegítő-képességű madárinfluenzára (HPAI), és akár három nap alatt is belepusztulhat a fertőzésbe. „Az adataink alapján a fekete hattyú immunrendszere olyan, hogy bármiféle madárra veszélyes vírus bejut a természetes élőhelyére, kétségessé válhat a faj túlélése.”
Ausztráliát eddig elkerülték a világ egyébként minden táján fellelhető madárinfluenza-fertőzések, például amikor Chilében és Peruban is megjelent a vírus, sok tengeri madár elpusztult. „Ausztrália egyik legkülönlegesebb és legegyedibb madárfaját valós veszély fenyegeti, fel kell készülnünk arra, hogy meg tudjuk védeni” – tette hozzá a kutató. A kutatás során kapott genetikai-immunológiai információk a szakemberek reményei szerint nemcsak a fekete hattyú, de a világ más részein élő madarak védelmét is segíteni fogják.