2023. január asztrofotója: A C/2022 E3 (ZTF)-üstökössel izgalmasan kezdődik az újév
A fokozatosan fényesedő, különleges megjelenésű égi vándor a téli hónapok kedvelt célpontja lehet.
A C/2022 E3 (ZTF) névre keresztelt kométát Szendrői Gábor fotózta le saját csillagvizsgálójában. Az üstököst egy tudományos megfigyelő program keretében fedezték fel 2022. március 2-án Kaliforniában. Bár periodikus égitest, legutóbb ötvenezer éve járt bolygónk közelében. 2023. február 1-jén kerül újra földközelbe és folyamatosan fényesedik, de már az azt megelőző napokon is a szabadszemes láthatóság határán mozog. A földközelség idején az északi pólus és a Sarkcsillag közelében halad el, így egész éjszaka lehetőség van a megfigyelésére sötét, fényszennyezéstől mentes égen.
A téli időszakban azonban számolni kell a Kárpát-medencében kialakuló kedvezőtlen időjárással: a vastag felhőtakaró hosszú napokra, hetekre teheti lehetetlenné a csillagászati megfigyeléseket. Idén januárban sem volt ez másként: a felhőzet elvonulását követően január 24-én estére végre kitisztult az ég. Éjszaka a kiváló átlátszóság mellett vizuálisan már egy 10×40-es binokulár is könnyedén megmutatta az üstökös kiterjedt, elnyúlt foltját a Sárkány csillagképben.
„Már régóta terveztem, hogy megörökítem az égi vándort. 24-én éjszaka az élénk szél miatt erre a legalkalmasabb helyszín a Gencsapátiban található magán-csillagvizsgálónk volt. A gyorsan mozgó égitestet végül egy nagy látómezővel rendelkező, 100 mm átmérőjű, 476 mm redukált fókusszal rendelkező GPU apokromatikus refraktorral és egy Canon EOS 700D kamerával örökítettem meg, 22×60-s expozíció és ISO 1600 érzékenység mellett. A képfeldolgozás során az erre a célra kifejlesztett „star freeze” technikát alkalmaztam, amely lehetővé tette, hogy a mozgásban lévő üstökös és a környező csillagok is élesen jelenjenek meg. A fotón szembetűnő az égitest élénk, zöldes színű kómája és a szokatlan megjelenést adó, egymással ellentétes irányban álló ion- és porcsóva is” – számolt be élményeiről az asztrofotós.