A borvörös mellű madár

Bizonyára sokan megcsodálták már városi parkokban, kastélykertekben, a talajon szedegető erdei pintyeket (Fringilla coelebs). Nagyon bizalmas madarak, akár pár méterre is megközelítik az embert.

Az erdei kirándulások alkalmával hallhatjuk messze hangzó énekét. Gyakran szólnak „pink-pink” hangon, innen ered a pinty elnevezés. Nagyon csinos madarak, főképp az öreg hímek. A fejtető és a nyak hátsó oldala kékesszürke. A pofák, a nyak és a begy, valamint a mell borvörös színezetű. A hátuk barna, a farkcsíkja zöldesbarna. A farok olajzöld, barna, a szélső faroktollai fehérek. A tojó hasonlít a hímekhez, de színei tompábbak, az egész testükön a szürkésbarna szín az uralkodó. A hím csőre kékesszürke, a vége fekete.

Jellemző élőhelye a lomblevelű erdőkben található. Fészkét magasan, a fák koronaszintjén építi, nagyobb ágak tövében, a törzs mellé. Kívül vastagon ékesíti apró zuzmódarabokkal és mohával. A növényi szálakból készült fészekcsészéjét gondosan puhára béleli állati szőrökből, és madarak tollából.
Mikor természettudományi múzeumokban járok, nem mulasztom el a tojásgyűjtemények megtekintését, és az erdei pintyek tojásait. Véleményem szerint a meggyvágó mellett az övé a legszebb. Színe kékesfehér, kékesszürke alapon barnásvörös rajzolattal tarkított. Négy-hat között váltakozik számuk, amelyen csak a tojó madár ül, a hím feladata közben párjának az etetése. 12-13 nap alatt kelnek ki a fiókái. A tojáshéjakat a tojó vagy elhordja a fészektől – ilyenkor lehet erdei utak mentén, piciny fél madártojásokat lelni – vagy megeszi. A fiókanevelés idején sok rovart, hernyót, levéltetveket, hangyákat fogyaszt, télen magokat. Téli étlapján a nyír-, éger- és fenyőmagvak szerepelnek. Ha zordabbra fordul az idő, megjelenik a madáretetőknél, jellemző rá, hogy az etetőtálca alatt szedegeti össze a lehullott napraforgószemeket.

Szépek nép nevei, úgymint a pintyőke, síró pinty, borpintyőke, csicsimé. Gyűrűzések bizonyítják, hogy a hazai állomány nagyobb része télen Dél-Európa országaiban telel, és ekkor észak felől érkeznek hozzánk erdei pintyek.
Hazánkban védett madárfaj, természetvédelmi értéke 25 000 forint.