Miként lehet megvédeni Irán veszélyeztetett fajait?
Iránból egy ideje csak nagyon negatív hírek érkeztek, most egy új kutatás szerint végre valami jó is történik: felmérik, miként tehetnek többet veszélyeztetett fajaik védelmében.
Irán nemrégiben elkötelezte magát amellett, hogy az ország területének ötödét védett természetvédelmi területté alakítják. A Queenslandi Egyetem szakemberei és iráni kollégáik pedig azt mérték fel, merre lenne ezt leginkább érdemes megtenni, mely helyszínek biológiai sokfélesége teszi különösen fontossá a védelmet.
Iránról kevésbé ismert, hogy területe rendkívül változatos élővilágnak ad otthont, és számtalan súlyosan veszélyeztetett faj is lakja az országot. „Igen gazdag biológiai sokféleségű, az erdőktől a hegyvidéki ökoszisztémákon át a száraz területekig” – mondta Azadeh Karimi, a kutatás vezetője. „Az ázsiai gepárd, a perzsa leopárd, az ázsiai vadszamár, a dögkeselyű, a kerecsensólyom, vagy a Gorgan-hegy szalamandrája mind-mind hatalmas veszélynek vannak kitéve, hogy csak néhányat említsek. A helyszínek, amelyeket azonosítottunk, nemcsak e fajok védelmét segítik, hanem kritikus jelentőségű ökoszisztémákét is.”
A kutatók olyan adatokat használtak fel, amelyek a nemzetközi jelentőségű fajok elterjedését mutatják, ezen belül különös hangsúlyt fektettek azokra, amelyek Iránban szaporodnak is, vagy éppenséggel csak ebben az országban honosak. Ezután meghatározták, hogy a jelenleg már védett 11 százaléknyi területen túl hol érdemes a kérdéses fajok elterjedését figyelembe véve bővíteni a védett területeket. Bár még rengeteg részletkérdés van így is, a mostani kutatás megtette az első lépést ahhoz, hogy kiderüljön, mely régióknak van a legnagyobb szükségük védelemre. A Biological Conservation szakfolyóiratban ismertetett eredmények a kutatók reményei szerint további munkákat inspirálnak majd.