A gekkó felismeri saját szagát
A felfedezés arra utal, hogy ezek az állatkák jóval intelligensebbek, mint eddig gondoltuk.
Az önfelismerés képessége azt jelenti, hogy a saját magukból eredő érzékszervi jeleket el tudjuk különíteni másokétól, a környezetünkétől. Egyszerű és számunkra kézenfekvő példa, hogy felismerjük a tükörképünket, azonban nem minden állat hagyatkozik elsődlegesen a látására, így a gekkók és más hüllők is elsődlegesen a nyelvük segítségével érezhető kémiai jeleken – feromonokon – keresztül észlelik a fajtársakat, riválisokat, lehetséges partnereket is. A Berni Egyetem kutatóiban felmerült a kérdés: vajon saját magukat felismerik-e szaganyagaik alapján?
Az Animal Cognition folyóiratban közzé tett kutatási eredmények szerint igen. A kutatók pöttyös gekkóknak különféle illatokat mutatta kis vattapamacsokon, köztük más gekkók illatát, illetve kontrollként víz vagy épp menta illatát. Az állatkák kétféle reakciót mutattak: egyrészt öltögették a nyelvüket az illat felé, másrészt a saját szaguk irányába, a saját terráriumuk felé. Ezt a kutatók úgy értelmezték, hogy először megismerkedett a gekkó a bemutatott illattal, majd összevetette azt a saját illatanyagaival, amely a terráriuma falaiból áradt.
A megfigyelések szerint a gekkóknak több összehasonlító szaglászásra volt szükségük, ha egy másik gekkó illatanyagait kínálták nekik, ez pedig azt jelenti, hogy felismerik a saját szagukat, és fajtársaikétól meg tudják különböztetni azt.
Egy másik kísérletben azt is igazolták a svájci kutatók, hogy a gekkók a saját ürülékük szagát is meg tudják különböztetni, és az ürüléküket a területük megjelölésére használják az abban elhelyezett egyedi szagok révén, hasonlóan számtalan emlősállathoz.
Az eredmények azt sugallják, hogy a gekkó jóval intelligensebb és jobban társas viselkedésű, mint eddig hittük, és a testük által kiválasztott illatanyagok segítségével tudnak fajtársaikkal kommunikálni. A gekkók körében a társas viselkedés számos formáját fel lehet fedezni, és a szakemberek szerint ezek az állatkák alkalmasak arra, hogy segítségükkel a társas életmód evolúciójáról is sokat megtudjunk, s össze tudjuk ezt hasonlítani más állatcsoportokéval, például a madarakéval.