Magas hegyvidékről érkező, hazánkban telelő madár
A őszi-téli időszakban mindig izgalmas kőfejtőkben, várromoknál és sziklás élőhelyeken madarászni. Ilyenkor van esélyünk rábukkanni a havasi szürkebegyekre (Prunella collaris). Általában feltűnés nélkül, szinte nesztelenül szedegetik össze apró gyommagvakból álló téli táplálékukat. Ha viszont sikerül megtalálnunk őket, igazán nagy élményekben lehet részünk, mert vannak köztük nagyon bizalmas egyedek is.
Így volt ez a csókakői várnál 2021-ben telelő példánnyal is, melyhez türelemmel akár néhány méternyire is közel lehetett kerülni. A madarász, aki először felfigyelt a ritka madárvendégekre, eleinte még két havasi szürkebegyet látott, de mire én is eljutottam ide, már csak egy példány volt. Sajnos nagy esély van rá, hogy a másikat a várban sok időt töltő házi macska falta fel. Érzékeny, de kikerülhetetlen téma, hogy a felelőtlenül tartott házi kedvencek óriási természetvédelmi problémákat okoznak, a madarakon kívül sok más állatot is elpusztítanak. De térjünk vissza a szürkebegyekhez: a csókakői madár ezt a helyet választotta telelőhelyéül, rendszeresen meg lehetett találni a várudvar különböző pontjain, vagy a várfal kiugró részein.
A havasi szürkebegy mozgása kissé egérszerű, ha megindul, fürgén szalad a talajon és könnyed ugrásokkal közlekedik a sziklákon vagy – ahogy néhányszor Csókakőn megfigyeltem – akár lépcsőfokokon. Egyébként erőteljes röptű, viszonylag testes madár. Nagyobb a hazánkban sokkal gyakoribb erdei szürkebegynél (Prunella modularis). Utóbbi faj Magyarországon kis számban fészkel, de a tavaszi és őszi időszakban sok vonul át az országon; rövid távú vonuló, de át is telelhet. A havasi szürkebegy kizárólag téli vendég nálunk, magashegységek sziklás élőhelyein költ.
A videón egy tollászkodó havasi szürkebegy látható
Március végéig az ország számos pontján észlelhetők telelő egyedek, többek között a budaörsi kopárokon, a budapesti Apáthy-sziklán, Dobán, Tapolcán is évről évre felbukkan.