A világ legzöldebb kanyonja

Bolygónk harmadik legnagyobb és egyben legzöldebb kanyonjának, a Blyde River Canyonnak a csodás hegyi útjain kanyargunk.

Az UNESCO Világörökség részét képező Sárkány-hegységben alakult ki Dél-Afrika egyik legszebb természeti látványossága, ahol a Blyde vize áttörte a sziklákat, és 24 km hosszan kanyont mélyített magának, így folytatva útját a a Blydepoort-gát és annak mesterséges víztározója felé.

Az úgynevezett Panoráma útvonal legnépszerűbb szakasza az R532 út, amely Sabie városától számos vízesést maga mögött hagyva kanyarog a kanyon szájáig.

A Blyde River Canyon a maga 26 946 hektáros területével a világ harmadik legnagyobbja az Egyesült Államokban található Grand Canyon és a namíbiai Fish River Canyon után. Buja, szubtrópusi lombozatának köszönhetően bolygónk legkiterjedtebb zöld kanyonja is egyben. Ma a folyó 800 méter mély, meredek falak között halad, melyeket mérsékelt égövi erdő és örökzöld cserjeféle borít.
Felkanyarodunk a Panoráma útra, a Bourke’s Luck Potholes mélyedéseihez és a bazaltcsúcsokhoz, a Three Rondavels-hez igyekszünk még naplemente előtt.

Az esős évszakban jóval kevesebb a turista, így amikor letesszük autónkat a nemzeti park bejáratánál, és elindulunk a potholes, vagyis „kátyúk” felé, a páviánokon kívül nincsen senki a környéken. Örökzöld bokrok között vezet az ösvény, itt-ott madarak rebbenek fel a levelek közül, nem sok, és már látom is a szakadék felett összefonódó sétányokat és hidakat, amelyek kilátóként szolgálnak az alattunk kavargó mélységbe.
A nem mindennapi geológiai alakzat a Blyde (az öröm folyója) és a Treur (a szomorúság folyója) találkozásának munkájaként jött létre. Az évezredek óta hevesen kavargó vizek a homokkő partokból vájták ki ezeket az óriási lyukakat, és alakították ki a névadó, Tom Bourke szerencsekátyúit.
Bourke az aranyláz idején érkezett a területere, és az 1880-as években aranynyomokat fedezett fel a kanyonban. Ám rosszul ítélte meg a régiót, mert a mélyedésektől délebbre rengetegen meggazdagodtak, Tom viszont soha nem találta meg az áhított kincset. Az ő emlékét viseli ez a csodaszép képződmény.
A szerencskátyúkat magunk mögött hagyva fél óra kocsikázás után hirtelen megváltozik a táj, a zöld dombok hasadékká nőnek, olyan panoráma terül el a szemem előtt, amire magam sem számítok. A Three Rondavels békés, gömbölyű hegycsúcsai nyúlnak az égbe, amelyeket a vonuló felhők futása ölel egybe.

A különleges dolomit sziklák a kerek, fűvel borított tetejük miatt kapták a nevüket, formájuk ugyanis nagyon hasonlít az afrikai bennszülött népcsoportok ma is használatos nádfedeles kunyhóihoz. A kör alak azért szimbolikus, mert a hiedelem szerint a gonosz szellemek a sötét sarkokban bújnak el, ezért a helyiek otthonukat, sőt szállodájukat és egyéb építményeket is kör alakúra építették, hogy távol tartsák a nem kívánt látogatókat.

A Three Rondavels-t eredetileg a Három Nővérként emlegették, amelyek Maripi Mashile, a tizenkilencedik századi pulana nép bátor vezetőjének három feleségét testesítették meg.
A legenda szerint a törzsfőnök a Thaba ya Moholoholo tövében telepedett le a népével, hogy a hegyi fennsíkon keressen menedéket az állandó fenyegetettséget jelentő szvázik elől.

Az 1864-es Moholoholo háborúban a pulanák sziklákat gördítettek le a meredeken, hogy elűzzék az ellenséget, és számos támadást vertek vissza így védve meg rejtekhelyüket. A szvázi csapatok végül feladták az ostromot, a sziklák által szétzúzott katonák csontvázait senki nem szedte össze, még évtizedekig a hegyen hevertek.

A Blyde River Canyon Természetvédelmi Terület egyike azon kevés hegyvidéki füves pusztának Mpumalangában, amely még mindig létezik. Rendkívüli lakója a Taita-sólyom, amely csak néhány helyen fordul elő a világon, de a különleges állatvilág mellett több mint 1000 növényfaj él meg itt, amelyek közül sok endemikus, sehol máshol a világon nem található, ritka vagy veszélyeztetett.