Sikeresen visszafordítható a tengeri madarak fogyatkozása
A Nemzeti Audubon Társaság számolt be arról a sikeresnek tűnő módszerről, amellyel a fogyatkozóban lévő tengeri madarak létszámát növelni lehet.
A PNAS folyóiratban ismertetett amerikai – új-zélandi kutatás azt mutatja meg, miként lehet a klímaváltozás okozta kihívásoknak ellenállóbb madárpopulációkat létrehozni. A kutatás során elemezték azokat a helyzeteket, amelyek során tengeri madarakat áttelepítettek az elmúlt mintegy 70 évben, összesen több mint 850 ilyen esemény hatásait vizsgálták át, ezekben 36 ország 138 tengeri madárfaja (a világ összes tengeri madarának mintegy harmada) vett részt.
„A tengeri madarak alapvető fontosságúak a partvidékek és szigetek ökoszisztémájában, és világszerte vészesen csökken a létszámuk” – magyarázta Dena Spatz, a kutatás vezetője. „Emiatt is kell megismernünk a világszerte értük folytatott tevékenység eredményeit, s ezzel a lehető leghatékonyabb módszert választhatjuk a megmentésükre.”
A tengeri madarak mintegy 30 százalékát fenyegeti egyre inkább a kihalás, legnagyobb mértékben a fészkelőhelyeikre behurcolt ragadozók (pl. patkány), az élőhelyvesztés, és az élelemforrásaikat fenyegető túlhalászat miatt. A klímaváltozás és a tengerszint emelkedése ezeket a veszélyforrásokat csak fokozza, például az alacsonyabban fekvő telepek elárasztásával, s emiatt is fogtak bele egyes fészkelőtelepek áthelyezésébe a természetvédelmi szervezetek.
A fizikai áttelepítéseken túl a madarak saját társas rendszerét felhasználva, például madárutánzatok kihelyezésével vagy a madarak hívóhangjainak lejátszásával is csalogatták biztonságosabb területekre az egyes csoportokat.
„Az Audubon 50 éve végezte az első áttelepítési és átcsalogatási akcióját, Maine állam partjain a lundák egészséges populációját hozták így létre. Öröm volt látni, hogy azóta több mint 800 hasonló projekt valósult meg” – mondta Donald Lyons, az Audubon tengeri madár intézetének természetvédelmi igazgatója.
A sikeres módszerek megértése céljából adatbázist hoztak létre a szakemberek, amelyből kiderült, a legtöbb projekt az áttelepítések második évében már sikeresnek bizonyult: a madarak 80 százaléka járt az új helyszínre, és 76 százalékuk szaporodott is. A legnagyobb sikert az alka, a csér és a sirály áttelepítésekkel érték el, de ezek azok a madárcsoportok, amelyeket leggyakrabban telepítettek át. Szintén nagy arányú sikert könyvelhettek el az albatroszok, viharmadarak, vészmadarak körében is, e csoportok a leginkább fenyegetettek közé tartoznak.
A sikerek arra ösztönözhetik a természetvédelmi szervezeteket, hogy minél több esetben alkalmazzák a megfelelő módszereket és még több ökológiai szempontból is fontos madár áttelepítésére kerülhessen sor.