Fészeképítés mesterei
A természetben számtalan csoda látható, a fészeképítés mestereinek pedig se szeri se száma. Él Ausztrália északkeleti részének esőerdeiben egy madár az oszlopépítő kertészmadár (Amblyornis newtoniana), amelynek fészkét látva, nem is gondolnánk, hogy azt egy élőlény hozta létre.
Az oszlopépítő kertészmadár hímje a dürgési helyen évekig dolgozik. A madár építménye elérheti a kétméteres magasságot is. Két oszlopot épít, és azok között egy méter széles teret, udvart hagy ki, ezt követve az építmény mellett két-három méter szélességben tovább gallyakat halmoz fel hatalmas mennyiségben, ezzel védve az óriásai építményt. A befektetett energiát látva, inkább építési szenvedélyről lehet szó.
Szintén egyedülálló az Új-Guineában és Ausztráliában is élő közönséges kertészmadár (Amblyornis inornata) építménye.
Dürgő helyként egy kunyhót épít, melynek egy külön udvara is van. Olyan fát választ ki, amely elbírja a kunyhó súlyát, és e fa köré hatalmas mennyiségben halmoz fel gallytömegeket.
A fészek, amelyet a fa köré helyez, fél méternél is magasabb, az alap pedig másfél méter széles is lehet. A rendelkezésre álló gallyakat hihetetlen ügyességgel rakosgatja, csőrével tömöríti a halmot. Ezután már csak az ágak között kezd el munkálkodni, belülről formálja az építményt. A kunyhón egy harminc centiméteres bejáratot készít, utána a fészek előtt egy négyzetméter alapterületű udvart alakít ki, amelyet mindig gondosan tisztogat. Mikor ezzel is elkészült, elkezd mohát gyűjteni, az udvart kirakja vele, majd ráhordja a díszítést. Valóságos virágoskerté avanzsálja az udvarát, hiszen virágokkal és gyümölcsökkel díszíti fel, sőt modern korunk színes, kisebb használati tárgyai is megjelennek.