Újra megjelent Csádban az oroszlán
Az állatfajt az orvvadászat hosszú időre eltüntette az országból, ám egy új felvétel azt bizonyítja, sikerült visszatérnie.
A Vadvédelmi Társaság (WCS) és a csádi kormány természetvédelmi szakemberei nemrégiben egy jó formában lévő, egészségesnek látszó oroszlán felvételét hozták nyilvánosságra. A csádi Sena Oura Nemzeti Park egyik vadkamerája rögzített egy nőstény oroszlánt, 2 évtizeddel azt követően, hogy utoljára láttak oroszlánt a parkban. A terület a kameruni-csádi határvidéken található, ahol jó egy évtizede még virágzott a szervezett és könyörtelen orvvadászat, azonban mindkét ország vezetése szigorúan elkötelezte magát ennek felszámolása mellett. Ennek köszönhetően a nagyobb védelmet élvező nemzeti parki állatállomány lassan megerősödhet. A WCS pedig a nemzeti parki területek őrszemélyzetének munkáját segíti, többek közt a kameracsapdák működtetésével és állományfelmérésekkel. A kameruni Bouba N’djida Nemzeti Park oroszlánok számára kedvező élettere lehetővé tette, hogy az állatfaj állománya stabilizálódjon, most pedig a szomszédos csádi területen is visszatér az oroszlán a korábbi elterjedési területére.
Bár az oroszlánok mindenütt sebezhető természetvédelmi besorolásúak, Nyugat-Afrika populációi kicsik és egymással nincsenek kapcsolatban. E régióban 1990 óta egyharmadára csökkent az állományuk, és súlyosan veszélyeztetett a faj regionális besorolása.
A WCS Nagymacska Programjának vezetője, Dr. Luke Hunter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a kamerán rögzített egészséges, erős nőstény oroszlán 5 év körülinek tűnik, vagyis szaporodóképes korú, ezért feltételezhetően nincs egyedül. Az oroszlánokra nem jellemző, hogy nagy távolságokra vándorolnak, leginkább olyan helyekre mennek, ahol megfelelő zsákmány van, és ahol ennek segítségével képesek lehetnek felnevelni a kölykeiket. Egy ilyen, ereje teljében lévő nőstény pedig dinasztiát alapíthat a csádi nemzeti parkban, megalapozva annak jövőbeli oroszlánnépességét.
A vadonban 23-39 ezer felnőtt oroszlán élhet jelenleg, az állományt számos emberi tényező zavarja a fakivágástól és a vadászattól kezdve a mezőgazdaságon át a városiasodásig.