Tetszhalott hangyák

Egy ausztrál hangyafaj egyedei halottnak tettetik magukat, feltehetően a ragadozóik megtévesztésére.

A különös viselkedésre véletlenül bukkantak rá a Dél-Ausztrál Egyetem (UNISA) kutatói, amikor a Kangaroo-szigeten kihelyezett denevér- és törpeoposszum-fészekodúkat ellenőrizték.
A 2019-20-ban pusztító hatalmas tűzvész a szigetet se kímélte, és ezért ott különféle állatok számára több mint 900 fészekodút helyeztek ki, hogy ezzel segítsék az állatvilág megerősödését a nagy pusztítást követően. A helyszínen dolgozó szakemberek jól tudták, hogy a hasonló fészekodúkat gyakran gerinctelen fajok használják menedékként, így kerültek bele számos odúba a hangyák.
A Polyrhachis femorata nevű, Ausztráliában honos hangyafaj egyedei a kutatók szerint azért tettetik magukat halottnak, hogy ezzel megtévesszék a ragadozókat. A nemrég, az Australian Journal of Zoology folyóiratban publikált tanulmány szerint most először tapasztaltak olyat, hogy az egész hangyakolónia egyszerre halottnak tettette magát. A kutatást vezető Sophie Petit ökológust igencsak meglepte, amikor az egyik fészekodúban egy egész kolóniára bukkant e hangyából, és minden egyed halottnak tűnt. „Tökéletes volt az álcájuk. Amikor kinyitottuk a fészekodút, csupa halott hangyát láttunk benne… aztán az egyik lassan megmozdult” – mesélte a kutató.
Nem ismeretlen a hangyák közt e viselkedés, ám csak néhány faj gyakorolja, és azok esetében is csak bizonyos kasztok, eddig sose találkoztak még egy teljes tetszhalott kolóniával.
Nem világos azonban, hogy pontosan mi váltja ki a viselkedést: egyes kolóniák tagjai csak lassan álltak le a mozgással, voltak olyanok is, amelyek pedig egyáltalában nem hagyták abba. A kutatók úgy vélik, a nem hangyáknak kihelyezett fészekodúk remek lehetőséget biztosítanak, a szakembereket nagyon is érdeklő viselkedés vizsgálatára.
A kutatók úgy vélik, a hangyafajt különösen megviselhette a szigeten végigpusztító tűz (a sziget mintegy fele leégett). A faj erdőlakó, szerényen meghúzódik a háttérben, és szinte alig lehet valamit tudni az életmódjáról, viselkedéséről. Azt azonban már tudják, hogy kötődik a szigeten endemikus eukaliptuszfajhoz (Eucalyptus cneorifolia), ugyanis a legtöbb, e fáknál kihelyezett odút elfoglalták, s csak néhányat a másutt lévőkből.
A kutatók úgy vélik, más hangyák ugyanígy halottnak tettethetik magukat, ám ezek még felfedezésre várnak.