Fiókái vannak a rétisasnak

A Bakony lábánál elterülő öreg tölgyerdő egy rejtett zugában szépen fejlett fiókáit neveli a fokozottan védett rétisas pár.

A faj fő táplálékát, a halakat az erdő lábánál megbúvó halastavakról zsákmányolja. Az erdő ezen részén egy védő zónát alakítottak ki a természetvédelmi szakemberek. Minden fajta erdészeti tevékenység tilos ameddig a hazánkban ritka ragadozómadár nem repíti ki a fiókáját. Ebben a fészekben gyakran két utód nevelkedik, az idén is. Korán, már február végén lerakta a tojásait a madár, kotlás ideje több mint egy hónapig tart.

A legkisebb zavarásra is a levegőbe emelkednek az addig a fészek szélen ücsörgő szülők. A hatalmas, két méteres szárnyfesztávolságot is elérő sasok a fészek felett méltóságteljesen keringenek. Gyakran „kaffogó” riasztó hangjukat hallatják. Az ornitológusok a fióka kirepülése után ellenőrzik a fészeket, az itt fellelhető táplálékmaradványokból tudnak következtetni, hogy milyen zsákmányállatokkal etették a sasfiókát.
A hatvanas években a vegyszerek használata sajnálatos módon drasztikusan lecsökkentette az európai és a hazai rétisas-állományt. Ekkoriban csupán néhány pár fészkelt Magyarország területén, napjainkban, a védelem eredményeként, közel 250 rétisas pár költ az országban.
A faj eszmei értéke egymillió forint.