Biztonságos szex a világ legveszélyesebb pókjával

A Sydney-tölcsérhálóspókot tartják a világ legveszélyesebb pókfajának, a faj párzási rítusát most sikerült először részleteiben megfigyelni.

Az ausztrál Flinders Egyetem számolt be a kontinens egyik legismertebb állata a Sydney-tölcsérhálóspók (Atrax robustus) párzásáról, amelyet kutatójuk, Dr. Bruno Buzzato és munkatársai tártak fel. „A tölcsérhálóspók esetében az igen erős mérgének megismerése, és az ellene szolgáló ellenszérum kifejlesztése volt a fő kutatások tárgya eddig, ám az állat ökológiájáról alig tudunk valamit” – mondta a kutató. Nem volt könnyű megfigyelni a pókfaj udvarlási és párzási szokásait, mivel eléggé rejtett életmódú, idejének nagy részét az avarban, illetve a nevük alapjául szolgáló tölcsér alakú, alagútszerű hálójukban töltik.
A kutatók videókat készítettek a fogságban tartott, így a vadon élőknél egy fokkal könnyebben megfigyelhető pókok viselkedéséről. Részleteiben megfigyelhették a párzást megelőző udvarlást, beleértve a kergetést, a láb és a test különböző mozdulatait, s azt, ahogy előretörve a hím pók végül megemeli a nőstényt, hogy maga a párzás is végbemehessen. (A pókok ivarszerve a hasi oldalon van, és meglehetősen körülményes ehhez hozzáférni.) A pókok esetében az udvarlás meghatározott rituális mozdulataival jelzi a hím a nősténynek, hogy fajtárs, és nem eleség.
A nőstények a párzás konkrét eseményekor nyugodtak maradtak, ám az többször előfordult, hogy azt követően elkergették a hímet. Bár számos pók esetében gyakori a kannibalizmus, a tölcsérhálósok csak igen ritkán gyakorolják ezt, és nagy valószínűséggel csak fogságban. Emellett sikerült megvizsgálni egy korábban feltételezett dolgot: a hímek második lábpárján egy fogókarom található, amelyről úgy gondolták, segítségükkel a nőstényeket biztonságosan távol tudják tartani a párzás ideje alatt, így elkerülhető, hogy a nőstény megtámadja, megölje őket. A megfigyelések azonban mást mutattak: nemhogy távol tartották, hanem magukhoz húzták karmaik segítségével a nőstényt és a párzás idején ott is tartották. A kutatók szerint ennek valószínűleg inkább a szexuális szelekció állhat a hátterében, nem pedig a támadás és kannibalizmus elkerülése.
A kutatást egy olyan program keretében végezték el, amelynek célja az állatok tenyésztése azért, hogy így a méreganyagaikhoz hozzájussanak majd a szakemberek. 451 videót készítettek, összesen 165 percnyi pók-szexfilm született így. A kutatók bíznak benne, hogy a vizsgálataik más ausztrál pókok párzási viselkedésének megismerésére ösztönöznek, mivel meglehetősen hiányosak ezek az ismeretek.
A Sydney-tölcsérhálóspók hímjei kb. 20 milliméteresek, a nőstények kicsit nagyobbak, 27 milliméter körüliek. Nem ez az egyetlen tölcsérhálóspók a kontinensen, ám messze ez a legismertebb. A pókok egészen különös párzása során, amikor már világossá válik a hím számára, hogy a kiszemelt nőstény elfogadja az udvarlását, a hímek a spermájukat valamilyen tereptárgyra helyezik, ahonnan a tapogatólábaik (ezek a pók fejéhez közeli, a normál lábaknál rövidebb) végén lévő szervbe felszippantják. E szervek kis bokszkesztyűkre emlékeztetnek, s olyan kifinomult felépítésük van, amely kizárólag a saját fajtárs nőstény hasi ivarnyílásába illenek bele, mint kulcs a zárba. Az egyediség olyan fokú, hogy számtalan pókfajt csak ezen szerveik mikroszkópos vizsgálata alapján lehet elkülöníteni!