Természet
Az aranyló folyó nyomában
2023.06.04.Molnár Péter
National Geographic Magyarország

A 2022-es aszály után meglepett minket a természet, és úgy néz ki, mintha be akarná pótolni az előző évi csapadék elmaradását. Már ősszel és télen is bővebben hullott az égi áldás, májusban pedig rárakott még egy lapáttal. A bőséges csapadék hatására beindult a növényvilág, és szinte bármerre megyünk, fantasztikus színes réteket találunk. Szerencsésen feltöltődött a 2022-ben teljesen kiszáradt lakiteleki Dög-Tisza is. A víz felszínét dús növényzet lepte el és május közepére egy csapásra aranyló folyóvá változott.

Szinte teljes hosszában tömegesen virít a sárga virágú vízi kányafű, amely az aszályos időben szórhatta szét a magját egyenletesen a mederben és így alakulhatott ki a virágtenger. Ez a faj általában a part közelében virít.
Forrás: Molnár Péter

Örömmel láttuk, hogy a fehér tündérrózsa is túlélte a szárazságot, kiterjedt telepei elvegyülnek a kányafű sárga virágai között.
Forrás: Molnár Péter

A vízi kányafű (Rorippa amphibia) akár 1,5 méter magasra megnövő, sűrű szárú, bokorszerű növény. Virágzása idején igen dekoratív faj, élénksárga virágzatai a vízpartok üde színfoltjai.
Forrás: Molnár Péter

Egész nyáron át virágozhat. Leveleit korábban salátaként fogyasztották.
Forrás: Molnár Péter

Európában terjedt el, de betelepítették Észak-Amerikába is. Különösen kedveli a mesterséges tópartokat, zátonyokat, hullámtörőgátakat, árkokat, iszapfelszíneket.
Forrás: Molnár Péter