A szentjánosbogár és a fényszennyezés

A fényszennyezés elnyomja a szentjánosbogár párkereső fényét, így akár ki is halhatnak ezek a különleges rovarok.

Világszerte számtalan szentjánosbogárféle él, egy dolog közös bennük: az ember mindegyiket csodálattal nézi, a különleges fényükért. E zöldes fény a nyári éjszakákat teszi varázslatossá, kérdés azonban, hogy meddig?
A fényszennyezést a legtöbben valamiféle úri huncutságnak tartják, hisz a településeink jól megszokott világításában már el sem tudjuk képzelni, milyen volna egy az éjszaka mesterséges fények nélkül. Azt azonban talán már sokan hallották, hogy az állatvilágot alaposan összezavarja a mesterséges fény, különösen az éjszakai aktivitásúakat. Legyen szó a vándormadarakról, tengeri teknősökről, kétéltűekről, rovarokról, a mesterséges fényeink valamiként hatnak rájuk.
Egy angol kutatócsoport az európai nagy szentjánosbogár (Lampyris noctiluca) esetét vizsgálta meg, és arra jutottak, hogy a nőstények derengő fényfoltjai láthatatlanná válnak a fényszennyezésben. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a repkedő hímek nem találják meg a talajszinten mászó (röpképtelen) nőstények fénypontjait, elmarad a párzás, és egyre csökken a szentjánosbogarak létszáma.

A nőstények nem tudnak nagy távolságokat megtenni, hisz kis kukac-szerű, szárnyak nélküli testük erre alkalmatlan. Emiatt nem is tudnak elmenekülni a fényszennyezés elől, hanem ott kell várniuk a repkedő hímeket, ahol születtek.
A kutatók vadon befogott hímekkel végeztek kísérleteket. Gondosan ügyelve arra, hogy a bogarat ne érje fényszennyezés, a laborban egy Y alakú pályára helyezték őket. Az Y egyik csúcsában egy, a nőstények fényével azonos színű és fényerejű zöld LED világított. Megmérték, mennyi időt vett igénybe a hím számára elérni ezt a zöld „ál-nőstényt” sötétben, illetve kétféle erősségű mesterséges fényben.

A Journal of Experimental Biology folyóiratban publikált eredmények szerint sötétben mindegyik hím elérte a zöld fénypontot, gyenge mesterséges fényben csak a 70 százalékuk, ám erős fényben (amit pl. egy utcai lámpa közelében tapasztalnak a rovarok) már csupán 21 százalék volt erre képes. Azok, amelyek elérték a zöld fénypontot, a mesterséges fényben lassabban tették meg az utat, s minél nagyobb volt a plusz fény, annál tovább várakoztak tanácstalanul.
A kutatók úgy vélik, ha a fényszennyezés még tovább nő, akkor örökre elsötétülhetnek a ligetek és a rétek világszerte, mivel kipusztulhatnak a szentjánosbogarak.