380 új fajt fedeztek fel a Mekong-folyó környezetében

A felfedezéseket 2021-ben és 2022-ben a régiót járó expedíciók során tették a kutatók.

Muppet-bábra hasonlító orchidea, színváltó gyík, vaskos ujjú denevér, kínai kígyóistenről elnevezett mérges kígyó, mohára emlékeztető bőrű levelibéka, és még rengeteg további élőlényt sikerült a tudomány számára leírni Délkelet-Ázsia biológiai sokféleségéről híres régiójában. A felfedezésekről a Természetvédelmi Világalap (WWF) számolt be új jelentésében. A hatalmas mennyiségű újonnan felfedezett faj segítségével a WWF szeretné felhívni a régión osztozó országok vezetőinek figyelmét arra, micsoda szükség van a természetvédelemre e területen. A felfedezett fajok közt sok már most veszélyeztetett, ezeket pedig szigorúan védelmezni kell, az élőhelyeikkel egyetemben.
Számos egyetem, természetvédelmi- és más civil szervezet, kutatóintézetek sokasága működött közre tudósainak százai révén e felfedezésekben. 290 növény, 19 hal, 24 kétéltű, 46 hüllő és 1 emlős került fel az új fajok listájára. A felmért területek országai Vietnám, Laosz, Thaiföld, Mianmar, Kambodzsa, de ide tartozik Kína legdélibb csücske is. A Mekong-folyó tágan értelmezett környezetének élővilágát ezekkel kiegészülten 1997-től fogva már 3389 itt megtalált faj gazdagítja.
„Bár a Mekong-régió globális biodiverzitási góc, számtalan veszély is fenyegeti” – magyarázta Nilanga Jayasinghe, a WWF ázsiai fajokért felelős vezetője. „Létfontosságú, hogy minél többet fektessünk be a természet védelemébe, így e csodálatos fajok talán nem fognak kipusztulni még mielőtt megismerhetnénk őket.”
A WWF együttműködik a régió kormányaival, önkormányzataival, helyi közösségeivel, hogy közösen dolgozzák ki a fajok és az élőhelyük védelmi stratégiáit. Védelmezik az olyan ikonikus fajokat, mint a kúposfejű delfin, az indiai elefánt, vagy a tigris, de velük együtt a helyszíneket is, ahol élnek: az erdőket, folyókat, az óceánt.