Modern technológia a természetvédelemben

A vadállatok megfigyelése, a szaporulat számlálása vagy épp az elterjedésük ellenőrzése a legkevesebb zavarással úgy járhat, ha a modern technika segítségét vesszük igénybe.

Az ausztrál Flinders Egyetem számolt be arról, mi módon lehet jól megfigyelni az élővilágot modern eszközeink segítségével. Legyen szó drónokról, hang- vagy videó felvételekről, vagy más technikát igénylő módszerekről, az állatok reakcióit, élettevékenységeit, vagy épp az emberi hatásokat e módszerekkel lehet legkönnyebben felmérni.
Dr. Diane Colombelli-Négrel a (ez esetben fogságban tartott) koalák szívverését és reakcióit vizsgálta meg módosított Fitbitek segítségével. Az állatokra feltett mérőműszer segítségével győződött meg arról, mi az a biztonságos távolság, ahonnan már nem zavarja egy közelben vizsgálódó drón az állat élettevékenységét, és nem stresszeli őt.
Mivel a koala nem egy nyüzsgős életmódú állat, és általában igen rejtett életet él a fák koronájában, ezért nem könnyű őket megfigyelni. Erre azonban szükség van, hogy felmérjék a rájuk leselkedő különböző veszélyek hatásait, illetve amiatt, hogy egyáltalán az egyedszámukról fogalmunk legyen. A drónok létfontosságú eszközök e munkában, ám ez volt az első eset, hogy azt is felmérték, miként hat rájuk a drón jelenléte.
„Beavatkozásmentes módszert találtunk ki: a Fitbit segítségével a koalák szívverését mértük, míg GoPro kamerákkal megfigyelve őket a légzésüket és az egyéb testi reakcióikat is rögzítettük, miközben a vadasparkban 15 méterre megközelítettük őket drónnal” – magyarázta Dr. Colombelli-Négrel. „A koalák csak rövid időre élénkültek fel a drón érkezésekor, ám a szívritmusukban, légzésükben nem volt változás, ez azt jelezheti, hogy nincs hosszú távú káros következménye a drónos megfigyelésnek a koala fittségére és energiaigényére.”
A koalák csak eukaliptuszlevelet esznek, ebben pedig nagyon kevés a fehérje, ezért napi 20 óra pihenésre van szükségük. Ezért is fontos, hogy ne zavarja meg őket semmi ebben.
A kutatók olyan eszközt fejlesztenek, amely drón segítségével önállóan végez felmérést a nagy területen, de kis csoportokban élő koalák körében, ezzel nagy földrajzi területről születhet részletgazdag adat.
Emellett a kutató és a munkatársaiból álló csoport a kék pingvinek megfigyelésére is fejleszt eszközöket, amelyek éjszakai videókat és hangfelvételeket készítenek a madár egyik élőhelyén. Ebből már az is kiderült, hogy a pingvineket kereső turisták zavarják a madarak életét. Éjjelente zseblámpákkal járnak a Granite-szigeten lévő pingvinkolónia környezetében a kíváncsi turisták. „Úgy találtuk, hogy a videók szerepe szintén fontos abban, hogy azonosítani tudjuk a pingvinekre leselkedő veszélyeket, például a szárazföldi ragadozókat” – tette hozzá a kutató.
Az ilyen felmérések segítenek abban, hogy kiderüljön, milyen emberi tevékenységet kell felszámolni a sérülékeny állatok élőhelyének környezetében.