Egy életre szól a hiéna öröksége
A hiénatársadalomban nincs lehetőség a felemelkedésre, az öröklött rangsorban csak lefelé visz a út.
Nem valami szívderítő annak a kutatásnak az eredménye, amelyben a hiénák társadalmi berendezkedését vizsgálták generációkon át. A Max Planck Intézet Állati Viselkedést Kutató Központja számolt be a kutatásról. Míg az emberi monarchiákban az utódok élre juthatnak számos úton, de akár csak azzal is, hogy kivárják, míg rájuk kerül a sor az öröklésben, a hiénák esetében a magas rangú örökség sem elég a felemelkedéshez.
A hiénák anyai ágon öröklik rangjukat, a hiénatársadalom ettől eltekintve nagyon sokban hasonlít az emberi társadalmakhoz. A legmagasabb rangú egyed, a hiénakirálynő kivételével azonban mindenki számára csak lefelé vezet az út az öröklést követően.
A hiénakirálynő után a rangsorban a saját utódai következnek, majd a többi nőstény és azok utódai. A rangsorban való hely nagyon sokat számít, ettől függ, mennyit ehetnek, mennyi időt kell vadászattal tölteniük, milyen távolra kell menniük az élelemért. Az alacsonyabb rangúakat többet zaklatják a felette állók, és a saját utódaira is kevesebb ideje jut csak.
A kenyai Masai Mara vadrezervátum területén az 1980-as évek óta figyelik a hiénák életét. Az ennek során készült dokumentációt vizsgálta át Eli Strauss, az intézet kutatója, 3 évtizedben 4 hiénapopulációról készült feljegyzéseket elemzett. Kiderült, hogy a legtöbb esetben a hiéna az örökölt rangból nem tudott feljebb lépni. Az efféle eseményeket kizárólag a sok éven át tartó megfigyelésekből lehet megismerni, mivel lassú folyamatokról van szó. „Csak generációkon átívelő vizsgálat derítheti ki, hogy egy alfa királynő utóda az élete során jelentősen veszített rangjából” – magyarázta Strauss.
A kutató azt is kiderítette, minek hatására csúsznak lejjebb a rangsorban egyes állatok: akkor történik ilyesmi, ha egy új egyed csatlakozik a klánhoz, vagy egy épp elhagyja azt. „A hiénatársadalomban az egyes egyedek rangja passzív módon elkopik, miközben más klántagok születnek vagy elpusztulnak.”
A kutató az emberi társadalom modellezésére használt módszert alakította át a hiénákhoz, ennek segítségével tudta feltárni, milyen események miféle következményekkel járnak. Az egyik fontos esemény az volt, hogy a magasabb rangú nőstényeknek, főleg a királynőknek több utóduk született, és emellett az öröklés hasonlóan zajlott, mint az emberi monarchiákban. Ennek hatására, ha egy új egyed érkezik a királynő alatti rangba (születik egy utóda), akkor az összes korábban alatta lévő egy lépcsővel lejjebb csúszik. Egyedül a királynő nem csúszott lejjebb, mivel felette nincs senki a rangsorban, aki lejjebb lökhetné.
A kutató szeretné majd azt is kideríteni, miként képes mégis sikerrel fennmaradni és jól működni a hiénatársadalom ezen folyamatos rangvesztés ellenére.