Sekély állóvizek védett madara

Számomra a vizes élőhelyek a legjobb madarászhelyek, itt mindig pezseg az élet. Sőt ezeket is lehet rangsorolni, talán hazai pályán a fülöpszállási Kelemen-szék, az Apaj környéki régi és új halastavak, a tömörkényi Csaj-tó és persze Hortobágy tartozik a legjobbak közé.

Ha pedig az időszakot szeretnénk választani, a május és a szeptember a legjobb, mikor a legtöbb madárfajt és a legnagyobb egyedszámot láthatja a megfigyelő. Ezen időszakban találkozhatunk népes szerkő csapatokkal, amelyek sokszor fajtársaikkal együtt vadásznak vizeink felett.

Egyik legszebb szerkő a kormos szerkő (Chlidonias niger), nagyon szép népi nevei is vannak, úgymint a kis fekete halászmadár, a sörje és a sorja vagy akár a cigány csér, az Alföldön pedig cerkónak nevezik. A nászruhás hím feje és nyaka koromfekete. Háti oldala feketés-füstszürke színezetű, amely elölről hátrafelé fokozatosan halványodik. Alsó része szintúgy szürkésfekete, csak az alsó farokfedők világosabbak. Szárnyai palaszürkék, evezői sötétszürkék. A szürke farok ék alakban kimetszett.

Tompább színezetű a tojó madár, a fekete részek nem olyan mélyfeketék, mint a hímeknél. A kedvelt költőhelyei sásos vízinövényekkel, sűrűn benőtt kis tisztások. Uszadékra, a korhadó növényi anyagokra, több esetben a vízitök, tavirózsa leveleire építi meg a fészkét. Telepesen költő madárfaj, gyakran társul a dankasirályokkal és fehérszárnyú szerkőkkel.
Csodaszép tojásokat rak, melyek gömbölyded alakú, barnássárgás, olajos fényű, barnán-feketén-sötétszürkén foltozottak. A foltok néha a tompább vég felé koszorúba rendeződnek. A fészekalja rendszerint három tojásból áll. Évente egyszer költ, azonban ha költése meghiúsul, akkor pótköltésbe kezd. Ekkor már csak egy vagy két tojást rak. A szülők felváltva 15-27 napig kotlanak. Mindkét szülő etet, a fiókák három hetes korukban vállnak röpképessé.

A kormos szerkő a víz felett alacsonyan vadászik, a vízfelszínről kapja el zsákmányát. Gyakran láthatjuk a víz felett egy helyben lebegni. Tápláléka elsősorban rovarokból, rovarlárvákból, szitakötőkből, apró halkból áll. A telet Afrika északi tájain tölti. Áprilisban érkezik vissza téli szállásáról, ősszel pedig szeptember-októberben indul dél felé. Magyarországon fokozottan védett madárfaj, a természetvédelmi értéke 250 000 forint.