102,3 méter magas Ázsia legmagasabb fája

A fa a himalájai ciprus fajba tartozik, Tibetben él, és feltehetően a világ második legmagasabb fája is egyúttal.

2023 májusában egy drónnal és lidarral felszerelt kutatócsoport vágott neki annak az expedíciónak, amelyben egy himalájai ciprus (Cupressus torulosa) fafajba tartozó csoportot és élőhelyét mérték fel, nagy pontossággal.
A tibeti Jarlung Cangpó folyó egy kanyonjában (e folyó Indiába lépve a Brahmaputra nevet veszi fel) létesült természetvédelmi területen áll e ciprus-csoport. Az expedíció mérései hamarosan igazolták, hogy az egyik fa 102,3 méter magas (ez kb. egy 34 emeletes lakóház magassága volna!)
A Pekingi Egyetem vezette expedícióban több más intézmény szakemberei is részt vettek. Elsőként Li Cseng, a Hszicecsiang Természetvédelmi Központ szakembere fedezte fel a facsoportot, majd ezután érkezett a kutatócsoport a drónnal, lidarral. A lidar segítségével precíz mérések születtek a fáról, amely alapján 3D modell is készült.
Ezen óriás mellett 25 olyan fa is van, amelyek meghaladják a 90 méteres magasságot, és rengeteg olyan, ami a 85-öt éri el. Ezek az óriás fák nemcsak rekordként érdekesek, hanem hatalmas szerepük van a biodiverzitás fenntartásában, de jelzik is egyúttal, hogy igen gazdag terület az élőhelyük. Az óriásfák ágrendszerének saját mikroklímája van!
A vadon élő himalájai ciprus védett, igen ritka fa (dísznövényként sokfelé ültetik, nálunk is kapható). A kutatók szeretnének egy hosszú távú megfigyelőprogramot indítani e csodálatos fafaj elhelyezkedése, életkori eloszlása, szaporodása és más tényezők megismerése céljából.