Kihaltnak hitt gyíkra bukkantak Ausztráliában

Az állatfajt utoljára 50 éve látták, és a legrosszabbtól tartottak a szakemberek, azonban sikerült újra rábukkanni.

A Londoni Természettudományi Múzeum mutatta be azt a kutatást, amelyben a Tympanocryptis pinguicolla nevű fületlen gyíkfaj újrafelfedezésének híréről számolhattak be. Az agámafélék közé tartozó gyík egykor Melbourne környezetében élt, ám a város terjeszkedése, inváziós ragadozók elszaporodása, és más tényezők hatására gyakorlatilag eltűnt. 50 éve nem látták a fajt, és attól tartottak a természetvédelmi szakemberek, hogy talán már ki is halt.
Az állatka újbóli megtalálásának helyét nem hozzák nyilvánosságra. Ez ma már sajnos alapvető a ritka állatok és növények esetében, mivel rendre megrohamozták az élőhelyeket a gyűjtők, kifosztják, tönkre teszik azokat. (Minél ritkább egy élőlény, annál drágábban lehet eladni…)
Az állatka eddigi egyedszámcsökkenése többek közt a kontinens ökoszisztémájának átalakulásához köthető. Ilyen átalakulást jelent a behurcolt fajok (pl. róka vagy a kijárós és kóbor macskák) jelenléte. Ez utóbbiakat az európai telepesek hurcolták be, s mára évente 240 millió őshonos ausztrál állatot pusztítanak el. Annak ellenére, hogy e gyíknak tüskék meredeznek a hátán, és pókok föld alatti üregeiben lakik, nem úszta meg ő sem e ragadozók pusztítását.
Some good news for your Sunday. This little guy is a Victorian grassland earless dragon.
One hasn’t been seen in Victoria for over 50 years and was thought to be extinct in the wild – until now. pic.twitter.com/jtOyTe2JHx
— Tanya Plibersek (@tanya_plibersek) June 25, 2023
Befolyásoló tényező Melbourne terjeszkedése is. A város körüli egykori, a gyík számára létfontosságú füves térségnek mára csak 1 százaléka maradt meg.
A fajról igazából csak egy 2019-es kutatás tárta fel, hogy önálló faj, korábban vele rokon, de más régiókban élő gyíkok fajtársainak vélték. Miután kiderült, hogy külön fajról van szó, megújult az a kutatómunka is, amelyben a lehetséges élőhelyeit ellenőrizték. Most, négy évvel később végre siker koronázta a felkutatására indult expedíciókat. Egyelőre nem világos, hány egyede élhet a gyíkfajnak, ezért az ausztrál kormány jelentős összeggel támogatja egy természetvédelmi keresőkutyás akció létrehozását. Az erre kiképzett kutyák ki tudják szagolni a vadállatokat, így olyan helyeken is rábukkanhatnak, ahol az emberi érzékszervek nem elegendőek. Ezek a kutyás felmérések azt is megmutatják, pontosan hol él a gyík, így lehetőség nyílik az élőhelyek konkrét védelmére is.
A fületlen gyíkfaj egyedszámát mesterséges tenyészprogrammal is szeretnék növelni, ezt már más hüllőkkel sikeresen megtették az ausztrál szakemberek.