Fiókáikat nevelik a fekete gólyák

A 2022-es esztendő nem kedvezett a fekete gólya (Ciconia nigra) szaporulatnak, sok fészek tönkrement vagy el se kezdték a költést a párok, sőt két fészek alatt elpusztult, már nagyobb fiókákat leltünk. Idén szerencsére több a csapadék, így a gólyák számára a táplálékbázis is adott.

Nagy öröm ért, mikor egy több esztendeig nem használt, fekete gólya fészekben kotló madarat találtam. Pár napja mikor arra jártam, már a képen is látható három fióka csücsült a biztonságot nyújtó fészekben.

A fekete gólya fehér rokonával ellentétben kerüli az ember jelenlétét, zavartalan erdőkben telepszik meg, olyan helyeken ahol kora tavasszal nagyobb vízállások vannak. Fontos számra a jó berepülési lehetőség, az erdő szintezettsége, továbbá a legfontosabb, hogy olyan vén, öreg fák legyenek az erdőben, amelynek vaskos oldalágán a nagy méretű fészkét meg tudja építeni.

Gyakran halastavak, erdei patakok, természetes vízfolyások, víztározók mentén telepszik meg. Leltem már fekete gólya fészket idős bükkösben a Bakony erdeiben is. Nemrégiben jártam Aggteleken, és szállásom a Rakacai-víztározó mentén volt, ahol kora reggelenként fekete gólyapárt láthattam táplálkozásuk, zsákmányszerzésük közben.
Évente egyszer költ, hatalmas fészkében 3-5 tojás lapul. A fiókák harmincöt nap kotlás után pattintják meg a tojásokat. Halakat, kétéltűeket, rovarokat, hüllőket és kisemlősöket zsákmányol.
Sajnálatos módon a nagy nyári szélviharok nem kedveznek a költésének, ugyanis az idős fák oldalágai ilyenkor fészkestül letörnek. Hazai költőállománya háromszázötven pár körül mozog.
Az úgynevezett hosszú távú vonuló madárfajok közé tartozik, Afrika szubtrópusi részén tölti a telet.
Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 forint.