Kis fülesek a költőládákban

Pár napja ellenőriztük azt a tizennégy füleskuviknak (Otus scops) kihelyezett mesterséges költőodút a Marcal-medence tágabb térségében, amelyet több mint nyolc éve raktunk ki a baglyok számára.

Ilyenkor az ember mindig izgatottan várja az eredményeket, és egyre hevesebben dobog a szíve, mikor a létrán felkapaszkodik az költőodúhoz, vajon milyen madárfaj telepedett meg benne?
Közepes évet zártak idén a medencében a füleskuvikok, három odút foglaltak el, egybe pedig nagy örömünkre búbosbankát leltünk. 2023-ban, a környéken összesen tizenhárom fülesfióka nevelkedett fel.

Az évnek ebben az időszakában mérjük fel, hogy télen, melyik odút kell majd javítani, a földre esett odút hazavisszük. A füleskuvik az álcázás nagy mestere, színezete a fa kérgére hasonlít, így környezetébe szinte teljesen beleolvad. Éjszakai aktivitású madárfaj, rovarokkal, sáskákkal, lombszöcskékkel táplálkozik. Jelenlétére leggyakrabban a füttyögő nász- és területféltő hangja alapján lehet ráakadni. Szereti az öreg gyümölcsösöket, nagyobb városi parkokat, ahol sok odvas fa áll.
Az odú aljára rakja le hófehér 3-6 tojását, amelyet kizárólag a tojó melenget. Évente egyszer költ, azonban ha valamilyen oknál fogva költése meghiúsul, pótköltésbe kezdhet. Április első felében érkezik meg, és szeptember elején vonul el, a téli szállása Afrikában található. Terveink között szerepel a füleskuvik odútelep bővítése, ennek érdekében újabb potenciális élőhelyek keresésébe kezdtünk, éjszakánként hallgatózunk, merre szólnak újabb egyedek. Fokozottan védett madárfaj, a természetvédelmi értéke 100 000 forint.