Lehűlésnek köszönhetünk sokféle orchideát
Mintegy 10 millió évvel ezelőtt kezdődő globális lehűlés hatására alakult ki rengeteg különféle orchidea.
Az orchideák az egyik leggazdagabb növénycsalád, 28 ezer fajjal, amelyek végtelenül változatos formában és színvilágban pompáznak világszerte. Hogy tudott ilyen gazdagság kialakulni?
A kérdés már Darwint is foglalkoztatta, és az orchideákat a természetes szelekció modelljeiként is használta. Elgondolása alapján fokozatosan alakultak ki az orchideák változatos virágai a specializált beporzók vonzása miatt.
A Yorki és a Bathi Egyetem szakemberei most közel 1500 kosborforma (ez az orchideák egy alcsaládja) vizsgálatával arra jutott, szó sincs arról, hogy fokozatosan váltak volna sokszínűbbé. A kutatók úgy találták, e virágok sokfélesége egy globális klímaváltozáshoz köthetően alakult ki.
A kosborformák (Orchidoideae) közé tartoznak legnagyobb részben a hazai és az európai orchideafélék is, mint a bangók, vagy a füzértekercs, vagy a különböző kosborok. Az alcsaládnak azonban világszerte vannak képviselői.
A kutatók DNS-vizsgálatok és az ezek alapján felállított családfa segítségével tárták fel azt, miféle kapcsolat van ezen orchideafélék egyes fajai közt. Emellett a földrajzi régiókra lebontott modellszámításokkal vizsgálták, hogy vajon a klíma korábbi átalakulása miként hatott a fajok keletkezésére. Ezen elemzésekből kiderült, hogy a fajok legtöbbje egy kb. 10 millió évvel ezelőtt megkezdődő, lehűlést hozó időszak során jött létre, a modellezés pedig azt mutatta, a számos tényező közt a globális lehűlés hatása volt messze a legjelentősebb.
Ezen orchideafélék számos rokoni szála a legutóbbi 10 millió évben jött létre. Kiderült, hogy mindegy, hányféle faj volt kiindulásként egy helyszínen, ennek nem volt befolyása arra, mennyi alakult ki később. „A biogeográfiai elemzésünk feltárta a klímaváltozás egyenletes hatását a fajok keletkezésére az egész Földön. Az azonban nagyon meglepő volt, hogy azon régiókban, ahol eleve nagyobb sokféleség uralkodott, nem feltétlenül született több faj” – magyarázta Dr. Nick Priest, a kutatás egyik vezetője. Hozzátette, ez a természetvédelmi törekvések szempontjából is fontos adat, hisz így kiderült, fontos a lehető legtöbb természetes élőhelyet megőrizni.
A kutatók a továbbiakban a felmelegedés hatását is szeretnék megvizsgálni az új fajok kialakulása, és a globális biológiai sokféleség szempontjából.