Kígyászölyvek a Bakonyban
Április második felében érkeznek meg a költőhelyekre a kígyászölyvek (Circaetus gallicus). Közel tíz esztendeje követem nyomon néhány költőpár helyzetét a Bakony és tágabb térségében.
Afrikai szállásukról megérkezve, nyomban nászrepülésbe kezdenek. Jellemzően a vadászterületek felett siklókat, zöld gyíkokat zsákmányolnak, majd azt a fészek közelébe hordják. Közel kétméteres erdei siklót is képes zsákmányolni. Ha a fenti időpontban látunk egy kígyászölyvet, csőréből kilógó siklóval, azt nászajándéknak viszi párjának. A fészek felett nagy köröket rónak le, olykor bravúros zuhanórepülésekkel fűszerezve.
2023-ban nagy örömömre szolgált, egy új pár megtelepedése a környékünkön, bár még sikeres költésre nem került sor. Három ismert fészket, csak távolról teleszkóp segítségével ellenőrzők, ilyenkor, ha a pár egyik tagja a fészek közelében kint csücsül egy fán, a kora reggeli órákban, közben tudom, hogy ekkor már tojó kotlik a mellette lévő fészekben. Később, ha a pár eleséget (erdei siklókat, zöld gyíkokat, vízisiklót) hord, már biztos jele a fészkelésnek. Területünk kedvező a faj számára, sajnos azonban a fészkek erdei fenyőfák tetejére épülnek, a perzselő nyári melegben sok-sok fenyő kiszárad.
A kígyászölyv évtizedeken át használja a költőhelyeit, amikor a pár egy tagja elpusztul, pár év múlva új madarak jelenek meg. Szerencsés helyzet, néhány fészeknél, a zavartalan táplálkozó területek megléte, amelyek a kopár, cserjékkel és facsoportokkal szegélyezett katonai gyakorló és lőtereket jelentik. Továbbá a Balaton-felvidék hegyeinek zavartalan kisebb tavai, amelyek felett a kora reggeli órákban megjelennek a madarak siklóra vadászni.
A madár élőhelyén meg kell említeni a kedvezőtlen hatások között a beépítéseket, a sok turistát vagyis az emberi zavarást is. A kígyászölyv csak egyetlen egy tojást rak, 45 napig kotlik a tojó, fiókája tízhetes korában lesz röpképes. Hazánkban a ritka költőmadarak közé tartozik, néhány esztendeje a Mediterráneumban tanulmányozhattam a fajt, ahol gyakoribb.
Augusztus legvégén elkezdődik a kóborlásuk ekkor láthatóak többek között az alföldi pusztákon is. Szerencsésnek mondhatom magamat, mert a telkünk felett, a Somló lábánál, a nyár második felében mindig akad vadászó vagy vonuló kígyászölyv.
Fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 1 000 000 forint.