A legszebb hazai békafaj
Bizonyára sokan ismerik a zöld levelibékát (Hyla arborea). Ő az időjósként emlegetett béka!
Korábban, míg nem volt védett ez a kétéltű, tornácok deszkázatán méretes üvegben egy kis létrácskával tartották. Az a népi hiedelem járta ugyanis, ha felmászik rajta napos idő várható, de ha az üveg alján marad eső lesz.
Nagy általánosságban a békáktól irtóznak az emberek, a levelibéka azonban kivétel, hiszen sokkal csinosabb társainál. A hímek torka sötétebb, mint a nőstényeké. A hímek brekegés közben a torkuk alatt lévő nagy hangzacskókat felfújják.
Általában éjszaka tevékenyek. Hosszú életűek, akár a tizenöt évet is megélik. Jellemző rájuk, hogy a többi békafajtól eltérően nem a földön, hanem akár magasan a fákon tanyáznak. A békaujjak végén jellegzetes tapadókorongokat láthatunk. Akrobatákat megszégyenítő ügyességgel ugranak át egyik ágról a másikra. És ha a szél közbeszól, akár egy lábbal is képesek a tapadókorongok révén, az ágon megkapaszkodni.
Megtévesztő lehet a magyar elnevezés, mert nem csak zöld egyedeket láthatunk, vannak barnás és sárgás példányok. Egy homogén nádasban hihetetlen sárgásbarna mimikrivel rejtőznek el. Vicces látvány az is mikor a vékony nádszálak között egy-egy lábbal szinte akrobataként kapaszkodnak meg.
Április végén hagyják el pihenőhelyüket, ekkor a többi békafajhoz hasonlóan a vizeket keresik fel peterakás céljából. Ezt követen szakít talajközeli életmódjával, mert rögtön a magas nyár, nyírfák lomkoronájába költöznek, ahol életük nagy részét töltik. A zöld mimikri tökéletesen beleolvad a levelek színezetébe.
Kizárólag mozgó állatot zsákmányolnak, taktikájuk a többi békához hasonlóan a lesben állás, azonban ha egy légy felszállni készül a mellette lévő ágról, jaj neki, hiszen kilökhető nyelvükkel rögtön elragadják. A vizekbe lerakott lárvát az átalakulás után füves területekre költöznek, míg fel nem cseperednek apró rovarokkal táplálkoznak, utána felköltöznek a lombkoronába. Ezt a helyet csak ősszel október első felében hagyják el, ekkor a telelőhelyekre vándorolnak. Kövek alatt, iszapban, földi lyukakban dermedt, hibernált állapotban pihennek a tél folyamán, és csak az első meleg napsugarak után bújnak elő.
Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 10 000 forint.