Szó szerint is nagy a mellénye
Sok férfi kidülleszti mellkasát, hogy elbűvölje választottját. De ami a színt, a méretet és a ritmust illeti, a pompás fregattmadár (Fregata magnificens) léggömbszerű mellének nincs párja.
Az udvarlás során mindegyik hím ugyanazzal a testrészével akar túltenni a többieken: a torkáról csüngő vörös zacskóval. Ez felfújva szív alakú hólyaggá dagad, amely olyan magas, mint a hím maga. Aztán a madár kelepelni kezd a csőrével. A hólyag felerősíti a hangot, és máris szól a monoton szerelmi dal. „Hamarabb meghalljuk a madarat, mint ahogy meglátjuk” – meséli Jen Jones, a Galápagosi Természetvédelmi Bizottság munkatársa. A magasban röpködő tojók leszállnak a földre, és szemügyre veszik a választékot. A hímek mindent bedobnak: „úgy mozognak, mintha diszkóban lennének, bólogatnak, még riszálnak is” – meséli Jones. Egy tanulmány szerint a dobolástól függ, a hímnek mennyi párja lesz, de az egész bemutató a lelkendező Jones szerint elképesztő az érzékek fesztiválja.
A pompás fregattmadár főleg Amerika csendes- és atlanti-óceáni partvidékein, valamint a környező szigeteken él, Kaliforniától és Georgiától Ecuadorig és Uruguayig.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a „nem fenyegetett” kategóriába sorolja. Némely állományait veszélyeztetik az özönfajok.
Érdekességek a madárról:
• A fregattmadarak hónapokig is a levegőben tartózkodnak. A zsákmányt zuhanórepülésben kapják fel a vízről, vagy másoktól ragadják el.
• Ökológiai kutatások szerint a hanghatások „szignifikánsan jelzik a párosodási sikert. A nagyobb torokzacskójuknak köszönhetően alacsonyabb frekvencián, pergőbb, egyenletesebb ritmusban „doboló” hímek több tojó érdeklődését kelthetik fel. A tojók őket valószínűleg tapasztaltabbnak vagy életerősebbnek vélik.