Milyen állat a magyar tarsza?
Az egész világon csak a Kárpát-medencében él a magyar tarsza (Isophya costata): úgynevezett endemikus, bennszülött faj. A szöcskefélék közé sorolják, de első pillantásra is feltűnő, hogy egy igen termetes, testéhez képest vékony lábakkal rendelkező állatról van szó.
Ennek megfelelően kifejlett egyedei nem is túl fürgék, ugrásaik messze elmaradnak sok más szöcskéétől. Lárvái fürgébbek, de ránézésre igencsak hasonlítanak a kifejlett tarszákhoz, ahogy ez az egyenesszárnyúaknál (szöcskék, sáskák, tücskök) lenni szokott. Ez a típusú egyedfejlődés a kifejlés. Eltér a lepkék vagy bogarak általánosan ismert teljes átalakulásától, ahol az egymástól gyökeresen eltérő pete-lárva-báb-imágó állapotok követik egymást.
Testhossza 19-26 milliméter. Mind a hím, mind a nőstény röpképtelen, szárnyuk csökevényes. Emiatt terjedőképességük gyenge, azaz ha egy területről eltűnnek, nehezen, vagy egyáltalán nem jutnak vissza még akkor sem, ha az ottani körülmények újra ideálissá válnak számukra. Ezt természetesen nagyban befolyásolja, hogy mekkora távolságra vannak más élőhelyeik, illetve mennyire járható át számukra a táj, az óriási agrárterületek áthatolhatatlan sivatagok számukra.
Május-július között találkozhatunk egyedeivel. Fő élőhelyei kétszikűekben gazdag gyepek, például sztyepprétek. Fokozottan védett faj.