Madarak és a városi hősziget
A városok magasabb hőmérséklete nem minden évszakban kedvez a madaraknak.
Ma már talán jól ismert jelenség a városi hősziget-hatás, amelynek köszönhetően a betonnal, aszfalttal bőven ellátott területek magasabb hőmérsékletűvé válnak. Sokat vizsgálták már ennek az élővilágra, főként a növényekre gyakorolt hatását, ám keveset azt, hogy a madarak miként reagálnak a magasabb hőmérsékletekre. Egy újonnan, a Science of The Total Environment folyóiratban közzé tett kutatásban a hősziget és a madarak kapcsolatát tárták fel, a kutatást a Cornell Egyetem ismertette.
A kutatás során – nem túl meglepő módon – arra jutottak, hogy a madarak, hozzánk hasonlóan menekülnek a városokból, ha ott túlzottan meleggé válik a klíma. A vizsgálatokban 336 kínai várost mértek fel, és arra jutottak, hogy a betonnal fedett felületek és az épületek hővisszatartása közvetlen összefüggést mutatott a madarak létszámával és sokféleségével.
A kutatók 3 év során (2001, 2011 és 2019), a szaporodási időszakban és azokon kívül is felmérték a madarak előfordulását, így hosszú távú hatásokat tudtak vizsgálni. „A városi hősziget-effektus nemcsak a kínai városokban érvényesül, és valószínű, hogy az itt dokumentált hatások a világ más, aszfalt, acél és beton tömegével rendelkező, zöld területekben szegény nagyvárosaiban is megmutatkoznak” – magyarázta Frank La Sorte, a kutatás egyik résztvevője.
Feltárult a vizsgálatok során, hogy a melegedéssel párhuzamosan a madarak egyre kijjebb vonultak a belvárosi területekről a külvárosok felé. Ez a változás mind a szaporodási időszak, mint az ezen kívül eső időszak során megmutatkozott, de igazán csak az utóbbiban volt feltűnő, és a város földrajzi elhelyezkedésétől és méretétől is teljesen független volt.
A kutatók a vizsgálatok előtt úgy gondolták, hogy például a téli időszakban kedvező hatása lesz a városok magasabb hőmérsékletének a madarak sokféleségére, mivel így kevesebb madár kényszerül az évszakos vándorútjára. Erre különösen a hidegebb területeken lévő városokban számítottak – azonban a vizsgálat ezzel ellentétes változásokat mutatott. Egyedüli kivételként a Tibeti-fennsík régiójának városai jelentettek, itt valóban nőtt a madarak sokfélesége. Ez arra utal, hogy a hegyvidéki életmódhoz szokott madarak talán jobban képesek tolerálni a kiugró hőmérsékleti értékeket, így a melegebb városokban is jobban érzik magukat.
A klímaváltozás a városi hősziget-effektussal újabb nehézséget állít a madarak elé, amit egyelőre, legalábbis Kínában nem tudtak elegendő zöldfelülettel ellensúlyozni.