A budai imola

A magashegységekkel körülölelt Kárpát-medence számos olyan fajnak és alfajnak ad otthont, melyek az egész világon csak ebben a térségben fordulnak elő. Bennszülött, endemikus fajoknak, illetve alfajoknak nevezzük őket. Közéjük tartozik a budai imola (Centaurea scabiosa subsp. sadleriana). Ez az impozáns fészkesvirágzatú növény országszerte sokfelé előfordul, de leginkább az ország középső területein – többek között Budapest környékén – találkozhatunk vele

Hazánkban számos más imolafaj is előfordul. A budai imola egyik fontos ismertetőjegye, hogy a virág fészekpikkelyeinek csúcsi része igen világos, fehér. Egy-egy tő jó pár virágot is hozhat egyszerre, melyek színe sötét rózsaszínes-lila. A növény levelei erősen szeldeltek, nagy méretűek.

A budai imola száraz gyepek faja, sziklagyepekben, homoki gyepekben és löszgyepekben is él. Útszegélyeken, mezsgyékben, szántóföldek vagy épp beépített területek közé ékelődött gyepmaradványokban is előfordul. Virágait (mint a fészkesvirágzatúakét általában) kedvelik a beporzók, legyen szó méhfélékről, lepkékről vagy bogarakról. Védett növény.
Felhasznált irodalom:
Riezing, N. (2023). Taxa of Vascular Plants Endemic to the Pannonicum Floristic Region. Acta Botanica Hungarica, 65(1-2), 133-207.