Nagy falat egy kis kígyónak
Egy afrikai tojásevő kígyó a rekorder abban, hogy a saját testméretéhez képest mekkora táplálékot tud lenyelni.
Valószínűleg Guinness-rekorder lenne az aprócska afrikai tojásevő kígyó, a Dasypeltis gansi, amelyet a Cincinnati Egyetem biológusa, Bruce Jayne vizsgált meg. Arra jutott, hogy a saját testméretéhez képest nagyobb táplálékot tud lenyelni, mint a burmai piton, a bolygó legnagyobb kígyóinak egyike. „Az emberek a nagy zsákmányokat lenyelő nagy termetű kígyókra figyelnek, azonban a testméret figyelembe vételével ezek a kis fickók meglehetősen ijesztőek” – mondta Jayne professzor.
A tojásevő kígyó, amelyet Carl Gans kígyókutatóról neveztek el, nagyjából 90 centisre nő meg, ám vékonyabb, mint az USA-ban élő, és tojást előszeretettel fogyasztó patkánysiklók. Mivel az állkapcsánál rendkívül jól tágul, nyúlik a bőre, így a fejénél sokkal nagyobb tojást is meg tud enni. „Háromszor-négyszer nagyobb zsákmányt képesek elfogyasztani, mint az olyan általános étrendű kígyók, mint a patkánysikló” – mondta a kutató. A tojásevő egyben nyeli le a tojást, majd ezt követően a gerince csavart mozgásával feltöri. A törött tojásból kiömlő beltartalma a gyomrába jut, az üres héjat pedig visszaöklendezi. A patkánysikló ezzel szemben a teljes tojást megemészti, a héjával együtt.
A burmai pitonok se aprózzák el, ha vacsoráról van szó. Jayne egy korábbi kutatásában feltárta, hogy a piton képes megenni egy 45 kilós őzet, vagy akár egy több mint 50 kilós aligátort is. A kis tojásevő azonban a testméretéhez képest kétszer akkora keresztmetszetű eleséget nyel le, mint egy burmai piton. A többi kígyó, akár a csörgőkígyó vagy a patkánysikló meg sem közelítik ezt.
Bár egy hosszúkás testű emlős több energiát ad az elfogyasztójának, mint egy ugyanakkora átmérőjű gömbölyded tojás, a kis tojásevő kígyó ezt a hátrányt azzal kompenzálta, hogy a méretéhez képest sokkal nagyobb tojásokat tud lenyelni. A tojásevő kígyó evolúciója során a szája lággyá alakult egészen kevéske foga van csak, így azok sem akadályozzák a tojás bekapását.
Az egyébként ártalmatlan kis kígyó a viperák támadó magatartását utánozva igyekeznek magukat védelmezni, nem kis tehetséggel, a pikkelyeiket összedörzsölve sziszegő hangot adnak ki és lelapítják a fejüket, majd előretámadnak. „Egészen komikusak ezek a fogatlan kis csodák” – tette hozzá Jayne.