A virágos növények 90 százaléka állati beporzású

Egy új kutatásban felmérték, pontosan milyen mértékű a növényvilágban az állati beporzás.

A National Science Review folyóiratban tette közzé egy kínai-amerikai kutatócsoport annak a felmérésnek az eredményét, amelyben a beporzás módszereit vizsgálták. A feladat talán könnyűnek tűnik, de érdemes belegondolni, hány olyan növényfaj van, amelynek a virágzását se nagyon tudjuk megfigyelni, mert például éjszaka nyílik, vagy épp olyan helyszínen nő, ahova nem minden nap jutunk el, például a dzsungelek fáinak lombkoronái közt. Különösen a trópusokon rengeteg olyan növény van, ami e, számunkra elérhetetlen helyen virágzik: a fákra felfutók, az epifitonok (a fákon élő fajok, mint pl. a broméliák vagy számos orchidea). Növényfajok ezrei, sőt, tízezrei élhetnek olyan életmódot, ami a megfigyelésüket szinte lehetetlenné teszi. Azonban a jelen korunk hatalmas rovarveszteségei kapcsán felmerül: ennek vajon a növények mekkora részére lehet végzetes hatása?
Az elmúlt évtizedekben rengeteg olyan kutatás készült, amelyekben azt tárták fel, a növények közt fennálló rokoni szálak miként függnek össze más tulajdonságaikkal, így például pont a beporzással. A növényfajokról összeállított különféle adatbázisokban ezek az adatok megtalálhatóak. A kutatók most a virágok különféle alaktani-biológiai tulajdonsága alapján is elvégezték ugyanezeket a vizsgálatokat, és igen nagy egyezést mutatnak a korábbi számításokkal az új adatok.
Arra jutottak, hogy az összes (465) növénycsalád 67 százaléka, a nemzetségek (összesen 14437) 88 százaléka, és az ismert fajok (jelenleg 332341) 90 százaléka állati segítséggel képes szaporodni. Mindössze a fajok 0,1 százaléka képes mindkét módozat segítségével szaporodni. Az eredmények azt is alátámasztják, hogy a virágos növényeket az evolúciójuk nagy részében szintén rovarok porozták be.
A számok folyamatosan változhatnak, hiszen szinte állandó, hogy új növényfajokat fedezünk fel világszerte, és még még több tízezer vár felfedezésre.