Veszprém vármegye legritkább növénye
Veszprém vármegye legritkább növénye a Holuby-bangó, melynek két élőhelye ismert. Az egyiken mindig is kis populációja tenyészett, amelyet hosszú évek után találtam meg újra.
A két állománya némileg eltér küllemében. További érdekesség, hogy hazánk területén kizárólag e két helyen fordul elő növényünk. Így méltán válhat flóránk becses tagjává, amely jól reprezentálja a fenti két hely ritka fajokban való gazdagságát, egyben érintetlenségét, különleges éghajlati, talajtani hatásait.
Az orchideák legérdekesebb életmódú nemzetsége a bangók (Ophrys), melyeknek őshazája a mediterrán vidékeken található. Tudományos elnevezésük görög eredetű és szemöldököt jelent, feltételezések szerint a virágok finom, bársonyos szőrözöttsége miatt kapták ezt a nevet. A rovarkutatók jöttek rá, hogy a bangók illatukban, méretükben, látványukban továbbá a legújabb kutatások szerint még a mézajakon található bársonyos szőrzet tapintását tekintve is hasonlítanak az utánzott rovarhoz, amely beporzásukat végzi. A legtöbb bangóvirág fejjel lefelé álló nőstény rovart utánoz.
A Holuby-bangókra rátalálni még az avatott szemlélőnek is nehéz, hiszen arasznyi méretűek, virágaik nagysága 1-1,5 centiméter.
Fokozottan védett növény hazánkban a természetvédelmi értéke 250 000 forint.