Sok kis park sokra megy
A biológiai sokféleség, vagyis a biodiverzitás szempontjából különösen fontosak a városi zöldterületek, parkok.
Az eddigi elképzeléseink szerint az egybefüggő, nagy területű, parkok (illetve területek) hatékonyabban támogatják a biológiai sokféleséget, mint az azonos összterületű, ám több kisebb egységből állók csoportja. Azonban egy új amerikai kutatás eredménye szerint nem egészen így van: a kis parkok szerepe sokkal fontosabb lehet, mint eddig hittük, számolt be a Scimex tudományos hírportál.
Az USA 21 nagyvárosának összesen 475 parkjában végeztek felmérést a szakemberek, az év különböző időszakaiban, és azt vizsgálták meg, hányféle madárfaj fordul elő. A felmérés azt mutatta, hogy a kis parkokban folyamatosan nagyobb volt a madarak sokfélesége.
A kis parkokban több ritka madárfaj fordult elő, mint a nagy parkok azonos nagyságú területein, azonban a nagy parkok is fontosak voltak a biodiverzitás más szempontjai miatt. Az eredmények egyébként városonként és évszakonként is változtak.
A kutatók hangsúlyozták, hogy ideje feladni azokat a városrendezési elveket, amelyek szerint a kis parkoknak nem lehet fontos szerepük és ezért csak a nagy parkokra koncentrálnak. A felmérés alapján a kis parkok ugyanolyan fontosak, sőt, a nagyokkal együttesen tölthetik be a legjobban a szerepüket. A helyi, regionális felmérések alapján érdemes helyszínenként dönteni a parkosítás mikéntjéről.