Gyorsul a klímához köthető kihalások üteme
Az alacsonyabb tengerszint feletti régiókban élő állatok egyre gyorsabban tűnnek el.
Az Arizonai Egyetem kutatói számoltak be egy rövidebb távú felmérés eredményéről az Ecology Letters folyóiratban. Egy, az USA délnyugati régiójában honos gyíkot vizsgáltak, a Sceloporus jarrovii nevű faj Arizona hegyeiben él. A kutatók 2014-15-ben és 2021-22-ben végeztek terepi felmérést azzal kapcsolatban, hogy hol és milyen számban elterjedt az állat.
Arra jutottak, hogy az alacsonyabb területeken élő gyíkok populációinak mintegy fele eltűnt az időszak alatt. Ez annak tudható be, hogy alacsonyabb területen a hőmérséklet magasabb, és a gyíkok ezt már feltehetően nem voltak képesek tolerálni. A hasonló változások a klímaváltozáshoz köthető átalakulásra jellemzőek.
„Sokkoló volt a kihalás ekkora mértékét látni ilyen rövid idő alatt” – mondta John J. Wiens, a kutatás vezetője. A szakemberek a friss adatok mellé előkeresték a gyíkfaj korábbi évtizedekben feljegyzett előfordulási adatait is ugyanezekről a helyszínekről. Kiderült, hogy a korábbi 42 évhez viszonyítva az utóbbi 7 évben megháromszorozódott az, amilyen ütemben a gyíkfaj kihalt az egyes helyekről.
Bár az előrejelzések figyelmeztettek a gyorsuló kihalásokra, eddig nem volt látható jele ennek a gyorsulásnak. A gyíkfaj egyik élőhelyén például 2025-re teljesen eltűnhet egy populáció, amely 3 millió éve jelen van azon a helyszínen. Míg 2014-ben még jól elvoltak ezen az alacsonyabb dombokkal övezett helyen a gyíkok, 2022-ben már csak a dombtetők 100 méteres körzetében sikerült rábukkanni néhány állatra. Úgy tűnik, a faj évente mintegy 60 centit (tengerszint feletti magasságban számolva) veszített el korábbi élőhelyéből.
A területi eloszlás csökkenésén túl a faj genetikai sokfélesége is csökkent, ez pedig azzal is jár, hogy még kevésbé lesznek képesek alkalmazkodni a klímaváltozáshoz.
A kutatók a jövőben más gyíkfajokkal is szeretnének hasonló felméréseket végezni, akár az arizonainál melegebb terülteken is, mint például a kaliforniai Halál Völgye.