Apai gondoskodás
Nem könnyű feladat olyan halakat tanulmányozni, amelyek a sötét iszapban élnek.
A kúszógébek számos fajáról ezért keveset tudni – és az ismert tények is elég furcsák. Például ezek az állatok úgy tartják nedvesen a szemüket, hogy mélyen behúzzák a szemgödrükbe, aztán újra kidugják – innen a genusnevük: Boleophthalmus, vagyis „kiugró szemű”.
Amikor a trópusi árapályzónákat elönti a víz, és eljön a szárazföld határán élő halak szaporodásának ideje, a hímek látványos szertartást adnak elő: villogtatják úszóikat, és magasra ugranak a levegőben. Ha egy nőstény elégedett a látvánnyal, a hímet követi annak üregébe, ahol kíváncsi szemek elől rejtve megtörténik a nász. Ám hála az endoszkópnak, az ásóknak és a türelmes kutatásnak, Acusi Isimacu és munkatársai a Nagaszaki Egyetemről kikövetkeztették, hogyan szaporodnak a kúszógébek.
A hím üreget épít, ez szolgál fészekül. Egy vagy több akna vezet egy részben vízzel teli kamrába, amelynek boltozatos teteje alatt van levegő is. A nőstény lerakja az ikrákat a mennyezetre, ahol a hím megtermékenyíti őket. A nőstény távozik, a hím pedig az érésük pár napján át gondozza az ikrákat. Oxigént is visz nekik: felúszik a felszínre, levegőt nyel, leúszik az üregbe, majd kilélegzi a levegőt – többször egymás után. Isimacu endoszkóppal készített videója alapján kollégája, Karen L. M. Martin úgy számolt, a hím vagy százszor fordul, mire kész a légbuborék. Azután a hím „valahogyan számon tartja az árapály változását és az idő múlását” – mondja Martin. A megfelelő pillanatban elkezd levegőt nyelni az üregben, és odakint kifújja. A beömlő víz hatására kikelnek a lárvák, kievickélnek az üregből, és elúsznak. Martin szerint a hím „nagyon gondos apa”.