Már a tojásban énekelni tanul egy madár
Egy tündérmadárfaj tojásában fejlődő kicsinyei nemcsak reagálnak az anyai énekre, hanem könnyebben megtanulják az élelemért könyörgő saját csipogásukat kikelés után, ha a mama énekelt nekik.
Egy nemzetközi összetételű, madárökológusokból álló csoport számolt be a The American Naturalist folyóiratban a tündérmadár anyák és fiókái közti különös kapcsolatról, a kutatást a Eurekalert ismertette.
A kutatók a tündérmadarak esetében azt vizsgálták meg, hogy miféle szerepe van az anyai énekhangoknak a fiókák hangadásaiban, mennyiben hasonlít a fiókák kikelés utáni hangjuk arra, amit az anyamadár énekelt a fészekben. A nyolc vizsgált tündérmadárfaj mindegyikénél énekelt az anyamadár a fészekben a tojásainak. A kutatók egyik fajt közelebbről is megvizsgálták. A lazúr tündérmadarak (Malurus cyaneus) tojásban fejlődő kicsinyei számára lejátszották az anyamadár énekének különféle összetevőit, és mérték közben, miként változik a tojásokban lévő embriók szívverése.
A madár megfigyeléseiből kiderült, hogy a mama énekének bizonyos összetevőjére erőteljesebben reagálnak a tojásban fejlődő embriók.
A tündérmadárfélék énekének az úgynevezett B-eleme a tojók énekébe épített, teljesen egyedi, csakis az adott madárra jellemző szakasz, a madármama ezt énekli tojásainak. A kutatók bebizonyították, hogy ez a dalszakasz megegyezik a kicsik élelmet könyörgő hívóhangjával, amelyet a kikelés után maguk is elkezdenek kiadni.
„A kikelt fiókák pontosabban tudták saját hívóhangjukban leutánozni a mama jellegzetes hangját akkor, ha azt lassabban énekelte nekik embrió korukban” – mondta Sonia Kleindorfer, a Bécsi Egyetem professzora, a kutatás vezetője.
A kutatásból kiderült, hogy a madármama úgy viselkedik, mint egy tanító a diákjaival, szándékosan azoknak címezi a dalát, a lassított énekkel elősegíti, hogy a még kikelés előtt álló kicsinyei pontosabban elsajátíthassák a jellegzetes dallamrészt.