A felmelegedés több cápát veszélyeztet
Az egykori óriásfogú cápa, a Megalodon pusztulását is az akkori felmelegedés okozta, egy új kutatásban ez alapján korunk cápái számára is szomorú jövőkép rajzolódik ki.
A Dublini Trinity College számolt be a Biology Letters folyóiratban közzé tett kutatási eredményben arról, hogy korunk egyes cápafajaira az egykori óriásfogú cápáéhoz hasonló végzet várhat. Az óriásfogú cápáról nemrég derült ki, hogy melegvérű volt, és a ma élő cápák közt is vannak hasonlóak. A kutatás eredménye rájuk vonatkozik.
A melegvérűség gyorsabb mozgást tesz lehetővé, és ez hatalmas előnyt jelent az olyan csúcsragadozónak, mint az óriásfogú, vagy a nagy fehér cápa. Azonban úgy tűnik, nemcsak e fajok melegvérűek, hanem más cápák is, amelyekről eddig azt hittük, hogy nem azok, például az elég ősi (de még létező) kisfogú homoki tigriscápa (Odontaspis ferox), amelynek evolúciós útja legalább 20 millió éve különvált a Megalodonétól, de hasonló eredményre jutottak például a békés planktonevő cápák esetében is. Ez alapján viszont a melegvérűség jóval ősibb találmány lehet a cápák körében.
A kutatók partra vetődött cápatetemek vizsgálatán keresztül jutottak e megállapításra. A vizsgálatok során egy olyan központi izomkötegre koncentráltak, amely vörös izomrostokból áll, és amelynek jelenléte összefügg az állat melegvérűségével. Ez az izom magasabb hőmérsékletű, mint az állat környezete (a tengervíz). A heringcápa-alkatúak (Lamniformes) 15 fajából 6 esetében találták meg e vörös izomrost-köteget – egyébként a kihalt óriásfogú cápa is e csoportba tartozott.
Korábbi kutatások arra utaltak, hogy azok az állatok, amelyek e cápákhoz hasonló típusú melegvérűséggel rendelkeznek, a kihalás szempontjából nagyobb veszélyben vannak. Mivel a múltbéli környezetváltozás állhat a Megalodon kihalása mögött, a kutatók úgy vélik, a mai melegvérű cápákra is hasonló sors vár. A melegvérűség nemcsak gyorsabb mozgást tesz lehetővé, illetve nemcsak az élőhelyet bővíti ki, hanem nagyobb energiaigényt is jelent. Magyarul, ezeknek az állatoknak többet kell enniük, ám a klímaváltozás miatt átalakuló tengeri élővilág ezt már nem fogja tudni biztosítani.
A kisfogú homoki tigriscápa partra mosódott teteme, amit vizsgáltak a szakemberek, az első ilyen volt Írországban, és véleményük szerint ezt már annak köszönhetik, hogy a faj hűvösebb vizeket keresett.