Iszapugró géb és a rossz helyen járó rák területvitája
Forrás: Ofer Levy, Wildlife Photographer of the Year
A professzionális zsűri döntéseit már jól ismerjük, a közönségdíjról azonban mi magunk dönthetünk. Területét védelmező, szomszédi vitába keveredett iszapugró géb, vagy egy kukában turkáló londoni róka a jobb? Esetleg a kihalás szélén álló macskafélék bundájából készült divatcikkek üzenete a leginkább szívhez szóló? A cukisága miatt megtetszett a fiókás császárpingvin találkozója az Adélie-pingvinnel? Vagy talán a rafinált trükköt alkalmazva szaporodni vágyó fémdarázs?
Fülesmedúzák a sarki fény alatt, Tromsø közelében készült a különleges kép., amelyen a medúzákat víz alatti vaku világította meg.
Forrás: Audun Rikardsen, Wildlife Photographer of the Year
Belegondolni is rettenetes, hogy még mindig van, aki megvásárolja ezeket a ruhaneműket, holott évtizedek óta természetvédők és sztárok sokasága küzd az állatprémek viselése ellen. A felvétel a kihalás szélén álló macskafélék védelméért kiált.
Forrás: Britta Jaschinski, Wildlife Photographer of the Year
Egy üstökös makákó issza ki egy eldobott palack tartalmát. A felvétel a celebeszi Tangkoko Batuangus Természetvédelmi Területen készült, ahol a vadőrök már elszállításra összeszedték a partra kimosott palackokat. A majmok rájöttek, hogy a palackokban ital van, ráadásul a színesekben édes ital, így akár a kupakot is lerágják róluk, hogy hozzáférhessenek.
Forrás: Claire Waring, Wildlife Photographer of the Year
Seregélyek murmurációja Róma felett. A madárraj egy pillanatra egy óriás madár alakját öltötte magára – bár ez véletlen, a jó szemű fotós számára ajándék volt a több órás munkáért.
Forrás: Daniel Dencescu, Wildlife Photographer of the Year
A sárbölcsőben egy művészméh petéje rejtőzik, a bölcső mellett és annak külsején két külön fajba tartozó fémdarázs is várja a saját utódja számára a lehetőséget. A fémdarazsak petéiket a művészméhek petéire teszik, amely később azután a méh már kikelt lárváján élősködve nőhet fel. A repülő darázs szájában vizet hoz, ezzel puhítja meg a művészméh lezárt sárbölcsője bejáratát, hogy hozzáférjen a belsejéhez. A saját petéje lerakását követően ő maga is lezárja a bölcsőt.
Forrás: Frank Deschandol, Wildlife Photographer of the Year
A búzavirágos mező felett vadászó füsti fecske felvétele egy, a virágok közé kihelyezett, távirányított kamerával készült. A fecskék folyamatosan a rét felett cikáztak, az ott repkedő rovarok után.
Forrás: Hermann Hirsch és Jan Lessman, Wildlife Photographer of the Year
Szülői munkaközösség – a kenyai Maasai Mara területén élő oroszláncsapat öt kölykének egyikét két nőstény is tisztogatta, mielőtt elindultak volna az esti vadászatra. A kicsi szemmel láthatóan módfelett örült a dupla figyelemnek.
Forrás: Mark Boyd, Wildlife Photographer of the Year
A fotós jó két hónapon át követte a fiatal londoni róka ismerkedését a nagyvárosi élet kihívásaival. A róka rájött, hogy a szemét begyűjtésének előestéjén a kukák csurig vannak, így ekkor a legjobb a „zsákmány” is. A közhiedelemmel ellentétben a városok rókáinak táplálkozása több mint 50 százalékban természetes eledelből áll, így a róka fontos szereplője a városi ökoszisztémának is.
Forrás: Matt Maran, Wildlife Photographer of the Year
Az Adélie-pingvin megközelíti a császárpingvint és fiókáját, etetési időben. Az Adélie-pingvinek addig idegesítik a császárpingvint, mígnem az elejti a saját fiókájának szánt eleséget, az Adélie-pingvin pedig gyorsan lecsaphat a potyaeleségre.
Forrás: Stefan Christmann, Wildlife Photographer of the Year
2023-ban 95 ország 49957 képe indult a megmérettetésen, amelyek közül a közönség szívéhez legközelebb állót keresik a szervezők. Nem lesz könnyű döntés, akár a szívmelengető szépséget, akár az elgondolkodtató történetet tartjuk érdemesebbnek. A Londoni Természettudományi Múzeum és a nemzetközi zsűri által kiválasztott 25 felvétel közül 2023. december 1-jétől 2024. január 31-ig szavazhatunk a kedvencünkre. Ezt a legtöbben valószínűleg online tesszük majd meg, ám aki megnézi a múzeumban a fotókiállítást, ott helyben is szavazhat.
A múzeumi állatgyűjtemények, bár sokakban ellenérzéseket kelt a meglétük, rengeteg hasznos tudományos kutatást szolgálnak anélkül, hogy újabb példányokat kellene elpusztítani.