Egy éjszakai lepke nyerte a közönségszavazást
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Lepkevédelmi Szakosztálya által szervezett közönségszavazáson 47 százalékkal a közönséges medvelepke (Arctia caja) nyerte el 2024 Év lepkéje címet.
A közönséges medvelepke neve ellenére csak ritkán látó. Vajon mi ennek az oka? A lepke magyar nevét régen kapta, és akkor még sokfelé előfordult, mára azonban drasztikusan megritkult. Megjelenése nagyon jellegzetes. Elülső szárnyai sötét krémbarna alapszínűek, amit márványszerű fehéres-sárgás mintázat szakít meg helyenként. Ez rendkívül jól elrejti a megfelelő környezetben. Hátulsó szárnyai vöröses narancssárgák hatalmas kék foltokkal.
Nagy mérete és esetlen repülése miatt könnyű prédát jelenthet a madarak számára, azonban van egy trükk, mely távol tarthatja a támadót. Hernyó korában sok olyan növényt elfogyaszt, amelyek mérgező anyagokat tartalmaznak. Az ezekben található kémiai anyagokat képes lebontani, majd átalakítani gerincesek számára kellemetlen ízű vagy akár mérgező anyagokká.
Riasztó színezetű hátulsó szárnyait veszély esetén villantja ki, amelyek mérgező voltára hívják fel a figyelmet. Ám a kifejlett lepkének nem ez az egyetlen önvédelmi eszköze. Feje mögött látható egy mélyvörös szőrpamacs, amelyet szintén veszély esetén villant ki, de ezzel párhuzamosan innen képes kis mennyiségű irritációt kiváltó folyadékot a támadójára spriccelni. Aggodalomra semmi ok, emberekre nézve veszélytelen, érzékeny bőrűeknél minimális irritációt válthat ki.
Ezzel azonban nem ér véget a fegyverarzenál. Egyre több lepkéről derül ki, hogy képes hangot kiadni. Erre a medvelepke is képes. Mivel éjszaka repül a denevérek ínyenc falatnak tekinthetik, viszont arra nem számítanak, hogy ez a lepke képes cincogó hangot kiadni, ami egyrészt megzavarja a denevérek tájékozódását, valamint ha mégis elkapják, akkor a rossz ízű vacsorát kapnak, így a denevérek előbb-utóbb megtanulják, hogy ez a lepke nem kerülendő.