Csonttollúak a messzi északról
2023 decemberében a csonttollúak (Bombycilla garrulus) inváziója tapasztalható hazánk területén.
Első példányai az Északi-középhegységben jelentek meg, a legtöbb megfigyelés eddig a fővárosból és Debrecenből származik. Budapesten a Városligetben és a Sváb-hegyen figyeltek meg nagyobb számban.
Az év végén Budapesten is megjelentek a csonttollúak, nagy csapataik mozognak a Városligetben, a járókelők nagy csodálkozására. Madarunk roppant bizalmas, így a város fáit használják pihenőhelyként, majd tovább surrannak a közelben álló ostorfákra, ahol előszeretettel dézsmálják a sötétbarna színű terméseket! A madarakat ez vonzotta ide, hiszen télen ez az egyik fő táplálékuk.
Továbbá kedvenc csemegéik a madárberkenye tűzporos bogyói, de a csipkét sem vetik meg. Inváziójuk idején gyakran jelenek meg olyan kertekben ahol a fán maradtak az almák, mert ez is egyik kedvelt táplálékuk. Mindig olyan helyen bukkannak fel és tartózkodnak hozamosabb ideig ahol a táplálékukat jelentő termések mellett a víz is jelen, van, ugyanis a csonttollúak sokat isznak. A budapesti Margit-szigeten található meleg víz még a legnagyobb téli hidegben sem fagy be, a közelében pedig rengeteg az ostorfa. A csonttollúak nevüket a szárnyaik végén található elszarusodott, élénk színű viaszfényű „csont tollakról” kapták, de hívják még fenyőmadárnak, selyemfarkúnak, selymegnek.
Csapatosan mozognak, röptük gyors, a seregélyekre emlékeztet. A „cirregő” hangjuk azonban felfedik inkognitójukat, érdemes a téli hónapokban figyelni e hangra! Rendkívül bizalmas természetű madarak, ha a táplálkozó csapatot megpillantjuk, közvetlen közelükbe is kerülhetünk, így akár egy jó felvételt is készíthetünk e hazánkba látogató vendégről.
Ifj. Vasuta Gábor