Zsezse invázió van idén

Érdekes az idei tél! Az északi országokban kemény mínuszokat mutatnak a hőmérők. Sok olyan téli madárfajt hozott hazánk területére, melyek a korábbi teleket nem töltötték nálunk. Közéjük tartozik a zsezse (Carduelis flammea) is. Elnevezését reptében hallatott „zse-zse” hangjáról kapta.

Veszprém vármegye első zsezse megfigyelését regisztráltuk január elején. Nagy meglepetés ért mikor tengelic-kenderike vegyes csapatát nézegettem, egyszer csak zsezse hangjára lettem figyelmes. Hat példányát leltem a vegyes madárcsapatban, amely később egy gazosban együtt táplálkozott.
Madarunk igazi „ideiglenes inváziós” faj, ami azt jelenti, hogy egyes években nagyobb számban érkezik Magyarországra. Ennek oka, a költőhelyén beköszöntő hideg miatt a táplálék hiánya, ilyenkor délebbre húzódnak. A zsezse Európa és Ázsia északi részén honos, valamint szigetszerűen költ Bajorországban, Csehországban és az Alpokban is. Utóbbi helyen a lombhullató vörösfenyő állományokban fordul elő, míg kontinensünk északi részén a tundrák költőmadara, ott a fűzbokrokat részesíti előnyben költőhelynek. Leggyakrabban nyíresekben, égeresekben, gazosokban találkozhatunk vele inváziója idején.
Védett madár, természetvédelmi értéke 25 000 forint.