Igen gazdag élővilágú tengeri hegyek
Rengeteg új élőlényt fedeztek fel a Csendes-óceán tengeri hegyein, Chile közelében.
Egy nemzetközi kutatócsoport több mint 100 új állatfajt talált az óceán mélyén, számolt be a Schmidt Óceánkutató Intézet. Az Északi Katolikus Egyetem szakembere, Dr. Javier Sellanes vezette csoport az expedíció során mélytengeri korallok, üvegszivacsok, tengerisünök, mélytengeri rákfélék és számos más állat eddig ismeretlen fajaival találkozott.
A kutatók a több ezer kilométer hosszú Nazca- és a Salas y Gómez-hátságok mentén sorakozó tengeri hegyeket mérték fel mind Chile felségvizein belül, mind pedig azon kívül. A céljuk az volt, hogy egy reménybeli védett tengeri terület elhelyezkedését segítsenek meghatározni. A vizsgált területek jórészt nemzetközi vizekre esnek egyébként. A felmérések során merülő robotot használtak, amely 4500 méteres mélységbe képes hatolni.
Nem különösebben meglepő módon az egyes tengeri hegyek élővilágát egymástól eltérőnek találták a kutatás során (hasonló eredményeket már másutt végzett vizsgálatok is adtak), különböző kis ökoszisztémák alakultak ki ezeken.
A vizsgálatok során több mint 52 ezer négyzetkilométernyit térképeztek fel a tengerfenékből, s ennek során 4 eddig ismeretlen tengeri hegyet is találtak, Chile felségvizein. A legmagasabb 3530 méterre emelkedik az óceánfenék fölé, a kutatóktól a Solito („magányos”) nevet kapta.
„Sok mindenben túlszárnyalta a reményeinket az expedíció. Persze az ilyen távoli és nem kutatott helyeken mindig számítani lehet ismeretlen fajokra, azonban az a gazdagság, amit mi találtunk, különösen a szivacsoké, egyszerűen észbontó!” – mondta Sellanes. Hozzátette, a felfedezésük azt igazolta, hogy a Nazca-Desventuradas- és a Juan Fernández Tengeri Nemzeti Parkok jól végzik dolgukat a tengeri élőhelyek védelmében.
A kutatóhajóval (a sok tudományos vizsgálatból már ismert nevű Falcor hajóról van szó) hamarosan újabb expedíció indul, amelynek során Chile és Peru vizein végeznek majd felméréseket.
A most feltárt gazdag élővilág új fajainak hivatalos, tudományos leírása éveket vesz majd igénybe. A Schmidt Óceánkutató Intézet a Nippon Alapítvány Óceánfelmérő Programja partnereként azért a kitűzött célért dolgozik, hogy a következő évtized során 100 ezer új tengeri fajt azonosítsanak.