Korallfehéredés kezdődött a Nagy Korallzátonynál
A déli félteke nyarán a víz felmelegedésével sajnos a korallok állapota romlani kezdett.
A James Cook Egyetem számolt be a korallfehéredés kezdetéről, a sajnálatos eseményt egy 25 éve tartó megfigyelőprogram során észlelték a Keppel-sziget közelében. A program 42 olyan sziget környezeti állapotát vizsgálja, amelyek a Nagy Korallzátony gyakran látogatott, közkedvelt helyszínei.
Dr. Maya Srinivasan, a kutatóprogram szakembere elmondta, hogy a vízhőmérséklet jócskán meghaladta az átlagot, és elérte a 29 Celsius-fokot is a felmérés ideje alatt, számos napon keresztül. „Húsz éve dolgozom ezeken a zátonyokon, és soha korábban nem éreztem ilyen melegnek a vizet” – tette hozzá a kutató. „Amint a vízbe merültünk, azonnal megláttuk, hogy a zátony egyes részei teljesen fehérek voltak, itt már súlyos mértéket öltött a fehéredés. Egyes korallok már haldokoltak.”
A korallfehéredés elsődleges oka a hőstressz, és ha a tengervíz tartósan meleg marad, a korall nagy valószínűséggel elpusztul. Helyre tud állni azonban, ha csökken a vízhőmérséklet.
A Keppel-szigetek környezetében 27 helyen vizsgálták meg a zátonyt, a legtöbb helyen már elkezdődött a fehéredés, és csak a nagyobb vízmélységben lévő korallok bizonyultak a hőstressztől mentesnek. Szerencsére a vizsgálati időszak vége felé már kissé kezdett csökkenni a vízhőmérséklet, így van rá remény, hogy az érintett területek még helyrejöhetnek.
A korallfehéredés nem esztétikai probléma, ez sajnos azzal is együtt jár, hogy a korallzátony életközössége számára, legalább ideiglenesen, de néha véglegesen ellehetetlenülnek a körülmények. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például kevesebb hal él meg ott. Mindezek azonban helyre is állhatnak, ha a hőmérséklet normalizálódik, és a következő korallfehéredésig elég hosszú idő telik el. A szigeteknél lévő zátonyok viszont pont a szigethez kötöttségük miatt nagyobb veszélynek vannak kitéve, például a partokról bemosódó anyagok révén, vagy épp a túlhalászat miatt. A vízbe mosódó anyagoknak nem kell mérgezőnek lenni, elég, ha a víz átlátszóságát rontják, s ezzel a korallokkal szimbiózisban élő fotoszintetizáló algák számára kevesebb lesz az elérhető fény.